Временна извънредна схема за помощ при частно складиране на някои видове сирена отваря Европейската комисия, съобщи Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ). Причината за отварянето на схемата е силният дисбаланс между търсенето и предлагането на сурово мляко и млечни продукти в Съюза и стабилизиране на пазара.
Заявленията по схемата ще се приемат в Централно управление на ДФЗ. За финансова помощ могат да кандидатстват физически и юридически лица, регистрирани по ДДС.
Подпомагането ще се прилага за частно складиране на сирена, произведени в България. Те трябва да отговарят на изискванията на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти.
Сирената трябва да са с минимална възраст, съответстваща на периода на зреене, определен в технологичните документации на производителя или в националните стандарти БДС 14:2010 и БДС 15:2010, и който не може да бъде по-кратък от 25 дни. Всяка партида заявено сирене трябва да тежи най-малко 0,5 тона.
Заявленията по схемата трябва да включват продукти, които са били складирани изцяло. Изисква се банкова гаранция от 20 евро на тон заявено количество. Договори за складиране ще се сключват за период от 60 до 210 дни.
Финансовата помощ, която ще получат кандидатите, се изчислява на база 15,57 евро за тон на склад за постоянните разходи за складиране и 0,40 евро за тон на ден за складиране по договор.
Заявленията за изплащане на помощта по схемата се подават в срок до 3 месеца след изтичането на договора за складиране. Средствата се изплащат до 120 дни след подаването на заявка за плащане, при условие че кандидатът е изпълнил всички задължения по договора и му е извършена крайна проверка от Фонда.
Приемането на заявления по схемата ще продължи до достигане на общо складирано в страната количество сирена от 696 тона, но не по-късно от 15 януари 2016 г.
Миналата година Европейската комисия обяви финансова подкрепа за износителите на млечни продукти, засегнати от руското ембарго. Подкрепата обаче бе за складиране на масло, обезмаслено мляко на прах и някои сирена и затова не беше приложима за българския пазар.
Междувременно днес ДФЗ обяви, че изкупува интервенционно обикновена пшеница. Интервенцията започна на 1 ноември 2015 г. и ще продължи до достигане на общо количество за ЕС от 3 млн. тона, но не по-късно от 17.30 часа на 31 май 2016 г.Оферти могат да подават всички притежатели на хомогенни партиди обикновена пшеница, ожъната в ЕС и отговаряща на определени количествени и качествени показатели. Базовата изкупна цена е 101,31 евро/тон, като тя подлежи на корекции в зависимост от качествените показатели на зърното. На последната сесия на Софийската стокова борса търговците предлагаха между 280 и 300 лв. за тон хлебна пшеница, а производителите искаха по 325 лв./тон. За фуражната пшеница се предлагаше цена от 222 лв./тон, но нямаше оферти от продавачи. Сделки с пшеница не са реализирани, става ясно от бюлетина на борсата.