Работодателските организации в България заявяват твърдата си подкрепа за желанието на правителството да започне реформи в сектор „Сигурност“. Това се казва в декларация на национално представителните организации на работодателите в България – АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, изпратена до медиите.
Те призовават изпълнителната и законодателната власт да не отстъпват от принципната позиция, че сегашното положение не може да се запази повече.
Част от привилегиите на работещите в сектор „Сигурност“ са в разрез с приетото за цялото общество, а социалните придобивки на служителите от сектора не почиват на никаква реална преценка на база постигнати резултати, посочва се в документа.
Бизнесът в България призовава и полицейските синдикати да осъзнаят, че е дошъл моментът, в който „трябва да се разделим с много стари и порочни практики“. Без алтернатива е и въпросът със съкращаването на надутия чиновнически щат в МВР и прекатегоризирането на тези служители в трета категория труд, допълва се в декларацията.
Работодателите посочват, че начинът на провеждане на протеста е бил неприемлив, но много по-неприемливи са исканията на протестиращите. Според бизнеса на практика това са искания за спиране на всякакви реформи в сектор „Сигурност“ и за придържане към сегашното положение на получаване на привилегии и социални придобивки. В позицията им се посочва и че за тези придобивки няма каквито и да са индикатори, критерии и измерители доколко въпросните привилегии са заслужени.
Тежестта на реформите трябва да бъде понесена пропорционално от всички българи и не следва от това задължение да бъдат освобождавани определени обществени групи или съсловия. Увеличаването на възрастта за пенсиониране на заетите в МВР е в унисон с промените в условията за пенсиониране на останалите български граждани, пише в декларацията.
В нея се посочва, че на фона на нарастващото обществено недоволство от работата на полицията и непропорционално големия брой на заетите в МВР поведението и претенциите на протестиращите са, "меко казано, неуместни".
По същество, протестът е опит за силово запазване на статуквото в една нереформирана система, определят организациите. И отбелязват, че има много други икономически дейности и професии, където отговорността и стресовите ситуации не са по-малки, но работещите не се ползват от подобен „социален пакет“.
Никои други трудещи се в България нямат подобни привилегии при пенсиониране, нито подобни „социални пакети“ и подобни надбавки за прослужено време, посочва се в декларацията.