fallback

Учредяват Българска асоциация за дялово и рисково инвестиране

Рисковото инвестиране в страната е под потенциала си за развитие, смятат експерти

10:17 | 28.10.15 г.

Учредява се Българска асоциация за дялово и рисково инвестиране, съобщиха организаторите на десетата годишна конференция „Сделки и инвеститори”, проведена в София.

Учредителите на асоциацията - Black Peak Capital Partners, EMP Invest Bulgaria, LAUNCHub Advisors, Eleven Bulgaria, NEVEQ Capital Partners и Rosslyn Capital Partners и адвокатско дружество "Боянов и Ко”, си поставят за цел да подпомогнат взаимодействието на всички участници в инвестиционния пазар в България.

Сдружението ще съдейства за развитието на българския дялов и рисков инвестиционен капитал чрез осъществяване на международни връзки и професионално развитие на инвестиционната дейност на ангажираните фондове и инвеститори.

Конференцията „Сделки и инвеститори” разисква кои са основните инвеститори в региона, какви са основните сделки, случили се през годината и наистина ли 2015 г. беше една от най-успешните за M&A сектора.

„Сделките по придобиване и сливане са ключово важни и имат огромен принос за подобряване на ситуацията в региона”, заяви Кристоф Линдингер, управляващ партньор на Schoenherr – една от най-големите адвокатски кантори в Югоизточна Европа. В изказването си той сподели, че е оптимист по отношение на икономическото развитие на региона.

За 2014 година в Централна и Източна Европа се отбелязва ръст в инвестициите - с дял 3,2% от всички направени частни капиталови инвестиции в Европа. Същевременно рисковото инвестиране в България е под потенциала си за развитие и остава използвано като алтернатива за финансиране и вложения в секторите интернет, телекомуникации и мобилни технологии, каза Евгени Ангелов, който е икономически съветник на президента на България от януари 2012 г.

Според управляващия директор и ръководител M&A в Raiffeisen Bank International Клаус Имхоф през 2014 г. е започнала тенденция към сключването на мегасделки и тази тенденция продължава и до момента. По думите му за последните 12 месеца най-активен е секторът на потреблението.

Имхоф изнесе данни, според които Турция е най-бързо развиващият се пазар за периода 2010 – 2012 г. Политическата ситуация там обаче коренно променя нещата през последната една година. Около 50% от инвестициите там идват от САЩ и от Европа. За сравнение, в Русия 50% от всички трансакции са вътрешни.

2015 г. е рекордно висока по отношение на стойността на сделките в ЦИЕ. Прогнозите за страната ни са оптимистични, като се наблюдава сериозно раздвижване сред местните инвеститори, обобщиха участниците в конференцията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:28 | 12.09.22 г.
fallback