За спешно свикване на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) заради предложения данък „Обществено здраве“ настоява Българската стопанска камара (БСК).
Работодателите искат на тристранката да се обсъдят медийно оповестените намерения на министрите на здравеопазването и на спорта за облагане на вредните храни.
Вчера стана ясно, че проектът на Петър Москов и Красен Кралев предвижда данък върху четири групи храни – с големи количества добавени захар, сол, кофеин, както и продуктите с маргарини.
Според БСК предлаганият данък ще увеличи разходите за храна на най-бедните, тъй като вследствие на скока на цените на т. нар. „вредни храни“ закономерно ще поскъпнат и останалите хранителни продукти.
Това ще доведе до верижна индексация на социалните плащания и пенсии, увеличен дефицит на бюджета, по-високи нива на бедност, ръст на сивата икономика и фирмени фалити, очакват работодателите.
Вдигането на данъците и акцизите без реформи в администрацията, публичните разходи и регулациите, ще предизвика съпротивата на легалния бизнес. В тази връзка предлаганите промени ще обслужат огромния финансов и лобистки ресурс, извличан от непрозрачните публични финанси, обществените поръчки и законодателството, което обслужва отделни интереси, се казва в позицията на организацията.
Не се разглежда възможността за намаляването на ДДС за полезните храни и за драстично увеличаване на санкциите за продукти, които не съответстват на нормите (например със забранени за употреба съставки, при измами в етикетирането, използването на овкусители и оцветители над нормите, съставки на база ГМО и др.), пише в становището.
Работодателската организация обръща внимание, че опитът да се определят храни, чието производство е подчинено изцяло на европейското законодателство, като опасни за човешкото здраве, представлява мащабен удар срещу преработвателната промишленост, износа и развитието на хранително-питейната индустрия.
Проектът на Закон за данък за обществено здраве е публикуван за обществено обсъждане на сайта на МЗ.