Разширява се списъкът с държавни институции, които ще провеждат централизирано обществени поръчки. Това предвижда проект на постановление на Министерския съвет за дейността на Централния орган за обществени поръчки (към министъра на финансите). Проектът вече е съгласуван с Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) без забележки от антимонополния орган.
От становището на Комисията става ясно, че ще бъде разширен продуктовият обхват на централизираните поръчки и кръгът на органите, които могат да се възползват от него.
В момента според постановление на кабинета от 2010 г. Централният орган организира търгове за доставки на: канцеларски материали, тонери за копирни и печатащи устройства, автомобилно гориво, доставяно чрез карти за безналично плащане. Централизирано се организират и търгове за текущо и основно почистване на сгради, закупуване и доставка на самолетни билети.
Централният орган за обществени поръчки провежда процедури за нуждите на Министерския съвет и министерствата. Сега се предлага да има централизирани процедури и за държавните агенции и комисии, изпълнителните агенции и други държавни институции.
Възложителите се предвижда да бъдат разделени на две категории – такива, за които централизираното възлагане е задължително, и такива, за които е факултативно.
Централизираното възлагане няма да е задължително само за независимите регулатори например КЗК, както и за Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС).