Разнопосочни са реакциите на политиците след инцидента, при който в четвъртък вечерта на българско-турската граница край Средец бе убит нелегално влизащ в страната имигрант. Трима гранични полицаи са пресрещнали снощи група от 54 афганистанци. Въпреки разпорежданията чужденците не спрели, а предупредителен изстрел на полицай рикоширал и прострелял смъртоносно един от афганистанците.
„Изразявам дълбоко съжаление за нелепия инцидент“, заяви в съобщение до медиите президентът Росен Плевнелиев. В разпространеното от прессекретариата на държавния глава съобщение се казва: „Трагичният инцидент, който бележи продължаващата тежка миграционна криза в Европа, е пореден повод да призова за единни и бързи общоевропейски мерки, насочени към разрешаване на кризата, породена от миграционния натиск върху Европа, в нейните корени“.
Президентът декларира, че е убеден във високия професионализъм на служителите на реда, които денонощно пазят българската и европейската граница и се намират под изключително напрежение при изпълнението на професионалния си дълг. Той подчертава, че България винаги е проявявала хуманно и толерантно отношение към търсещите закрила, но не бива обаче да се пренебрегват отговорностите ни да пазим националната си граница и суверенитет, както и границите на Европа.
„Снощният инцидент на българо-турската граница показва още веднъж необходимостта от обща европейска политика за охрана на европейските граници“, коментира вицепремиерът по координация на европейските политики Меглена Кунева при изказването си на форум в Швейцария, посветен на мигрантската криза в Европа.
„България изпълнява стриктно задълженията си по охрана на границата си, която се явява и външна за Европейския съюз. Когато днес в Европа се обсъжда охраната на границите, не може държавите-членки да разделят на страни в и извън Шенген и да има две системи. Именно заради това е необходимо България да може да използва пълния инструментариум на Шенгенската информационна система, защото иначе се поставят предизвикателства пред сигурността като за страната, така и за цяла Европа“, казва Кунева, цитирана от пресцентъра на кабинета.
Междувременно депутати от Движение „България на гражданите“, на което Меглена Кунева е председател, поискаха да се свика извънредно вътрешната комисия в парламента. Заради предстоящите местни избори в момента парламентът е във ваканция.
Националният фронт за спасение на България (НФСБ) предложи да бъдат удостоени с орден тримата гранични полицаи, участвали в задържането на групата от 54 мигранти.
От ДПС изразиха несъгласие с позицията на НФСБ. "Буди недоумение фактът, че цели 18 часа след инцидента няма официална позиция на българското правителство, няма официална позиция на ресорния министър и вицепремиер по коалиционните политики Румяна Бъчварова", се казва в позиция на партията, изпратена до медиите.
Световните медии също коментират случилото се, информира Dnes.bg. "Гранични служители застреляха бежанец по пътя от Турция за България". С това заглавие германският в. Bild съобщава за инцидента. Изданието отбелязва, че за да спре незаконното влизане на мигранти, България изгражда 30-километрова ограда по границата си с Турция.
Медиите поставят акцент върху това, че това е първият инцидент с убит от полицията мигрант от началото на бежанската криза в Европа. Изданията отбелязват, че заради инцидента премиерът Бойко Борисов е напуснал срещата на върха в Брюксел, за да се върне в България.
Черноморската държава, която е част от ЕС, но не и от Шенген, е изпратила допълнителни полицаи и е поставила камери и сензори за проследяване на движението, отбелязва Ройтерс.
Медиите по света коментират, че въпреки близостта си до основния бежански маршрут, пристигащите в България мигранти, за разлика от тези в Гърция, са обект на процедури за регистрация и обикновено трябва да изчакат няколко месеца, за да получат бежански статут, за да могат да пътуват в Европа.
Вижте още във видеото на Bulgaria ON AIR: