Лятото на 2015 година е най-слабият сезон за туризма в България от осем години насам, отчетоха от Асоциацията на българските туроператори и туристическите агенти (АБТТА), като посочиха, че самият министър на туризма е потвърдил това, както и факта, че половината от сектора е нелегален.
От приемането ни в Европейския съюз (ЕС) до днес делът на европейските туристи всяка година намалява, заяви председателят на асоциацията Байко Байков. За тази година към август спадът е 10% като цяло и то за сметка на европейските пазари, каза той.
Делът на европейските туристи към днешна дата се е понижил до 50 на сто. За сравнение, през 2007 година този дял е бил 75%. "В този смисъл ние необяснимо не черпим ползите, че сме член на ЕС и пазарите, които са изключително близо до нас и имат идеални въздушни връзки, остават непознати за нас", каза Байков.
Данните, които изнесоха пред журналисти от Асоциацията, са базирани на националната статитика и недвусмислено показват поне няколко тенденции – сериозен отлив към осеммесечието на годишна база на туристи от европейските пазари и концентрацията им у нас в рамките на едва шест седмици.
Експертите от АБТТА посочиха, че сезонът у нас се е скъсил още повече и европейските туроператори вече пращат у нас основната маса туристи само в периода от средата на юли до края на август.
Драстичен отлив на туристи за посочения период имаме от съседните ни страни Гърция и Румъния, които в други години регистрират сериозни ръстове в туристическите посещения. Най-сериозен е отливът от Гърция, който е 100%, от Румъния също има драстично намаление от 65%. Без изненада спадът на руските туристи е 34,7%, а от Украйна – с 20%.
Увеличение на туристическите посещения има от Германия - с 1%, от Великобритания – с 3,5%, от Полша – 14,2%, от Македония – 17,8%.
Налице е сериозен ръст на туристите от Турция – с 40%, което е и най-голямото нарастване, отбеляза Калин Драганов от Асоциацията. Той обясни този ръст с факта, че визи за турски туристи вече се издават в изнесен център, което значително улеснява процеса. В тази връзка експертите очакват много добър зимен сезон заради интереса на турските туристи. Те обаче заявиха, че е много важно този пазар да не надвиши 30%, защото ще повлияе зле на останалите пазари, които биха се оттеглили.
Приходите от туризъм у нас не са повече от 1 милиард евро годишно, и то в най-добрия случай, подчертаха още експертите. Те обясниха, че други данни на БНБ и на НСИ включват и обменената валута, тоест парите, изпратени от чужбина - тоест приходи, различни от туристическите. Това е реалната сума, която влиза в България от туризъм, заяви Драганов и уточни, че цифрата за приходи от 3 милиарда евро не отговаря на истината.
В отговор на тези негативни тенденции от Асоциацията за втора поредна година събират туроператори от цял свят, за да популяризират българския туристически продукт. Очаква се на 25 ноември да се проведе вторият годишен B2B форум Go2Balkans 2015, който да срещне представителите на туристическия бизнес на Балканите. Вече са регистрирани над 60 изложители и участници от десет националности, сред които Гърция, Кипър, Словения, Сърбия, Черна Гора, Хърватия и други.