Четирите национално представени работодателски организации - БСК, БТПП, АИКБ и КРИБ, поискаха от кабинета решение, с което да спре плащанията на електроенергията от т.нар "американски" централи AES Гълъбово и КонтурГлобал над пазарната цена, докато излезе становището на ЕК има ли неправомерна държавна помощ за двете централи.
Още през лятото на 2014 година тогавашната Държавна комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), днес Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР), изпрати писмо до Брюксел с искане да се произнесе по казуса. На 13 септември тази година и представителите на бизнеса направиха същото.
След срещата си с ръководителя на Представителството на ЕК у нас Огнян Златев работодателите са решили да подготвят нова жалба срещу двете централи. Организациите изразиха своето недоволство, че ЕК бави решението си по казуса.
"Твърдим, че държавата оказва неправомерна помощ на американските централи в обем от 333 милиона лева годишно, с което се натоварват сметките на българската индустрия", заяви след срещата Васил Велев от Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Така родните компании стават неконкурентоспособни, смятат бизнес организациите и настояват, че токът от американските централи не трябва да се изкупува на преференциални цени.
"Никой не казва, че тези централи трябва да бъдат национализирани или да бъдат спрени от работа. Те са нужни на системата на страната. Неслучайно те са на мястото, където са лигнитните въглища" , каза от своя страна Кирил Домусмиев, председател на КРИБ. Той посочи още, че бизнесът в страната работи при пазарни условия и не ползва преференциални цени.
Работодателските организации повториха своето несъгласие относно решението на енергийния регулатор за такса задължение към обществото. От 1 август тази година добавката "Задължение към обществото" стана еднаква за битовите потребители и бизнеса в размер на 38 лева.