fallback

Плевнелиев призова за политическо решение за членството ни в Шенген

Държавите от ЕС трябва да останат ангажирани не само на думи с процеса по обединението на Европа, смята българският президент

18:21 | 07.10.15 г. 4

За политическо решение на държавите от ЕС за членството на България в Шенгенското пространство призова българският президент Росен Плевнелиев по време на среща с министъра на външните работи на Холандия Берт Кундерс.

Българският държавен глава е посочил, че страната ни отдавна е изпълнила техническите изисквания за членството в пространството, а правото на свободно придвижване олицетворява самата идея за обединена Европа, посочват от Прессекретариата на Президентството.

Плевнелиев призова държавите от ЕС да останат ангажирани не само на думи, но и на дело за този процес.

Очакванията на българските власти бяха през октомври, по време на редовното заседание на Съвета на министрите на външните работи, да бъде обсъдено и българското членство в Шенген. Предложението беше поетапно премахване на граничния контрол – първо на българските летища, тоест въздушните ни граници.

В дневния ред на заседанието за 8 и 9 октомври обаче подобна точка липсва, а министрите ще обсъдят бежанската криза и контрола на границите на общността.

Една от държавите, която гласува против членството ни в Шенген досега, е Холандия. Мотивът е липсата на съдебна реформа в страната ни. От срещата между Плевнелиев и Кундерс става ясно, че Холандия оценява положените усилия и постигнатото от България за изпълнение на критериите за присъединяване към пространството.

Българският държавен глава подчерта, че страната ни е инвестирала значителни средства за подобряване на наблюдението и охраната на външните граници на ЕС и днес се справя много по-добре, в сравнение с началото на бежанската криза.

Обща беше оценката, че засиленият миграционен натиск към Европа изисква съвместни усилия и солидарност от страна на държавите членки на ЕС, както и по-силен ангажимент на Съюза към съседните на Сирия държави, в които живеят най-много бежанци от конфликтните зони в Близкия Изток.

Министър Кундерс призова за спазване на европейските изисквания и за регистрация на всички имигранти, влизащи на територията на Съюза.

Възможностите за увеличаване на двустранния стокообмен и привличането на повече холандски инвестиции в България, също бяха обсъдени по време на срещата. Холандия е най-големият чуждестранен инвеститор у нас, като за последните 20 години е вложила над 7 млрд. евро в българската икономика.

Според президента Плевнелиев бързото развитие на сектора на информационните технологии у нас, производството на храни, както и предстоящите реформи във водния сектор създават благоприятни възможности за привличането на повече чуждестранни инвеститори. Министър Кундерс отбеляза, че холандски компании проявяват интерес за партньорство с български фирми в сферата на информационните технологии.

Изграждането на Европейския енергиен съюз ще бъде един от най-важните приоритети на холандското председателство на ЕС, заяви Берт Кундерс и потвърди подкрепата си за предприетите от България действия за енергийна диверсификация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:02 | 07.09.22 г.
fallback