Росен Плевнелиев се обяви за изграждане на магистрала от България до Албания. „И за България, и за Албания е важно да бъдат свързани от железопътна линия и от автомагистрала, а защо не и от пряка въздушна линия“, коментира президентът на съвместна пресконференция със своя албански колега Буяр Нишани.
По покана на българския държавен глава президентът на Република Албания е на официално посещение у нас, уточняват от прессекретариата на държавния глава.
Росен Плевнелиев допълни, че недобрата свързаност на Балканите е основна пречка пред икономическото развитие на региона и привличането на чуждестранни инвестиции.
България и Албания остават ангажирани с реализацията на Транспортен коридор № 8 и доизграждането на железопътната линия София – Скопие – Тирана – Дуръс, потвърдиха двамата президенти.
Те бяха единодушни, че по-добрата енергийна свързаност ще увеличи сигурността на доставките на енергоресурси и ще даде възможност за диверсификация на доставчиците и за постигането на по-конкурентни цени на електроенергията.
„Държавите от Югоизточна Европа трябва да се обединят и да изградят своя регионална борса за природен газ и електроенергия“, призова българският държавен глава. Според Росен Плевнелиев свързването на електропреносните мрежи на държавите на Балканите ще насърчи и износа на електроенергия от страната ни, която е традиционен доставчик на електроенергия за региона.
Европейската интеграция няма да бъде завършена без държавите от Западните Балкани, каза още президентът Плевнелиев и увери, че България ще продължи да подкрепя Албания в процеса на присъединяване към Европейския съюз.
Развитието на транспортната инфраструктура, използването на възобновяемите енергийни източници и предстоящото строителство на нови електроцентрали също създават предпоставки за успешно сътрудничество, стана ясно още на пресконференцията. „Албания разполага със значителни водни ресурси и българските компании могат да участват в изграждането на нови водноелектрически централи“, отбеляза Буяр Нишани.
Променената ситуация в резултат на конфликтите в Близкия Изток и Източна Украйна също е била обсъдена на срещата на двамата президенти, които потвърдиха подкрепата си за мерките на НАТО за увеличаване на сигурността в Черноморския регион. „С президента Нишани споделяме обща позиция за съхраняване на политиката на „отворени врати” на Алианса. Очакваме в най-скоро време Черна гора да получи официална покана за членство в НАТО“, посочи още българският държавен глава.
Като председател на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа България ще предложи приемането на Съвместна декларация за неприкосновеност на границите на Балканите и ще разчита на подкрепата на Албания за успешното реализиране на тази инициатива, стана ясно от думите на държавния глава.
Плевнелиев коментира и бежанската криза. "Не е решение да си прехвърляме бежанците от една на друга полузатворена или полуотворена граница. Не е решение бежанците да не се регистрират и всяко едно правителство удобно да ги транспортира на следващото", посочи той и се обяви и за разграничаване на икономическите емигранти.
Подкрепата ни за европейската перспектива на Албания и на останалите държави от Западните Балкани е последователна и активна, отбеляза министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си в Министерския съвет с президента на Албания, допълват от пресслужбата на правителството.
Българският премиер изтъкна готовността на страната ни да сподели опита си в предприсъединителния процес и по този начин да бъде от полза на Албания при изпълнението на критериите, водещи до пълноправно членство в Евросъюза. „Оценяваме ролята на Албания като важен съюзник в рамките на НАТО“, отбеляза още премиерът Борисов.
Според българския министър-председател двете страни имат потенциал да развиват и разширяват партньорството си в редица сектори, като инфраструктура, строителство, енергетика, туризъм. Премиерът Борисов даде пример с изграждането на транспортно-комуникационния коридор №8 „Изток-Запад” и на ж.п. линията София - Скопие - Тирана - Дуръс.