Газовата връзка с Румъния може да бъде финализирана до средата на 2016 година. Тази прогноза направи енергийният министър Теменужка Петкова по време на парламентарния контрол. В момента тече избор на изпълнител на последния етап на интерконектора – по дъното на река Дунав.
Крайният срок за набиране на оферти е 16 октомври и ако има интерес и няма обжалване на процедурите – договорът с изпълнител може да бъде подписан до началото на декември, пресметна министърът.
Газовата връзка трябваше да бъде изградена до май 2013 година. Заради технически проблеми обаче проектът и досега не е приключен.
Пред депутатите Петкова посочи, че избраният през 2012 година изпълнител на подводната част не е направил необходимите геоложки проучвания и не е изпълнил задълженията си в срок. Затова и договорът с асоциацията между две румънски и една българска компания е прекратен, а предвидената неустойка – усвоена от банковата гаранция.
През това лято беше проведен конкурс за избор на нов изпълнител, но компанията, която спечели – Станилов ЕООД, се отказа, защото не е успяла да сключи договор с посочения в офертата подизпълнител.
Междувременно през август тази година властите са поискали от Европейската комисия удължаване на срока за усвояването на безвъзмездните европейски средства, отпуснати по проекта. Брюксел е дал съгласието си и средствата трябва да бъдат усвоени до 31 декември 2016 година.
Теменужка Петкова увери от трибуната на Народното събрание, че междусистемната свързаност е приоритет за правителството и се работи активно не само по връзката с Румъния, но и с Гърция, Сърбия и Турция.
Депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров призова в своя въпрос към енергийния министър работата по газовата връзка с Румъния да бъде максимално ускорена и изказа своите съмнения, че по време на правителството на Пламен Орешарски е имало „целенасочено саботиране на изграждането на газови връзки“.