Затягат се разпоредбите за възлагане на поръчки на предприятия на хора с увреждания, след като Народното събрание прие на днешното си заседание окончателно промени в Закона за обществените поръчки, с които се прецизират специалните процедури.
Припомняме, че от средата на миналата година се даде възможност възложителите да възлагат обществени поръчки на фирми и кооперации на хора с увреждания при облекчени условия, включително и без критерии за подбор на предприятията. Това обаче доведе до бум в регистрирането на фирми на хора с увреждания и опити за злоупотреби.
В края на април т.г. Министерският съвет предложи поправките, за да затегне контрола на процедурите, както и да ускори централизацията на процеса по възлагане на обществени поръчки.
Възлагането на обществени поръчки на предприятия на хора с увреждания вече ще става с публична покана. В търговете ще могат да участват и други фирми, а възложителите получават правото да поставят изисквания на фирмите, за да си гарантират, че евентуалният изпълнител ще има необходимия опит да изпълни задълженията си. Така ще се гарантира, че ако няма подходящи фирми на хора с увреждания, възложителите ще могат да изберат изпълнител и да не се бавят с реализацията на процедурата.
С приетите промени се дава възможност също така Министерският съвет да може да създава централни органи за обществени поръчки или да възлага тези функции на орган на изпълнителната власт.
Предвижда се още Агенцията по обществените поръчки да мине към Министерството на финансите. В момента ведомството е под шапката на икономическото министерство.