През най-активния летен месец – август, българите са реализирали повече пътувания зад граница спрямо миналата година, като водещи дестинации за сънародниците ни остават Турция и Гърция, показват данните на Националния статистически институт (НСИ).
Пътуванията на българите към Гърция регистрираха ръст дори и в най-тежките моменти за южната ни съседка – през юли, когато Атина затвори банките, а местни медии съобщаваха за проблеми с доставките на продукти.
Пътуванията на българи в чужбина през август са били 512 хил., или с 11,3% над регистрираните през август 2014 година.
Най-внушителен ръст е отчетен към конкурентите ни в летния туризъм Турция и Гърция, като първата запазва водещата си позиция. Данните не изненадват, показвайки ръст на пътуванията към Турция - с 35,2% (до над 106 хил.), а към Гърция - с 23,3% (до близо 136 хил.). Наред с тях българите са предпочели за пътуване и Италия - отчетено е увеличение на пътуванията с 8,9%, Румъния - с 8,8%, Германия - с 8,6%.
Намалели са пътуванията през горещия месец към Руската федерация - с 31,7%, Сърбия - с 22,4%, Обединеното кралство - със 7,2%, Македония - с 6,8%.
С най-голям дял и през август остават пътуванията с други цели (гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия) – 44,2%, следвани от тези с цел почивка и екскурзия – 41,9%, и пътуванията със служебна цел – 13,9%.
Спрямо година по-рано статистиката отчита намаление на командировките – 16,8%, но ръст при пътуванията с други цели - с 22,4%, и за почивка и екскурзия - с 13,0%. Пътуванията към Испания и Гърция за почивка и екскурзия са съответно 81 и 60% от всички реализирани пътувания на българи към тези страни.
Посещенията на чужденци у нас също са нараснали през август, макар и темповете да са значително по-бавни - те са с 2,3% над нивото от август 2014 година. Налице е увеличение при пътуванията с други цели - с 6,4%, и с цел почивка и екскурзия - с 0,4%, докато тези със служебна цел намаляват с 3,4%.
Чужденците, дошли у нас през август, са били предимно за почивка и екскурзия – 54,0%. За гостувания и транзитни преминавания са били 38,6%, а такива със служебна цел – 7,4%.