fallback

Валентин Николов: Няма резерви за намаляване на цената на тока

Смяната на председателя на КЕВР Иван Иванов само ще донесе нестабилност в енергийната система, смята депутатът

10:40 | 28.09.15 г. 4

Резерви в системата за намаляване на цената на тока няма, категоричен е депутатът от ГЕРБ и бивш директор на АЕЦ „Козлодуй“ Валентин Николов. Неговият коментар беше направен по повод изявленията на работодателските организации, че има начин цената на тока да бъде върната на нивата отпреди 1 август.

Във връзка с разговори с различните институции бизнесът отложи своя протест, насрочен за 30 октомври, но очаква намаление на цената, както и пътна карта за реформи в енергетиката.

Пред БНР Николов поясни, че има предложени мерки, които могат да бъдат приложени. Сред тях например е премахването на изкривявания в някои сектори и предприятия. „Например за възобновяемите източници, но не само“, каза още той. По думите му премахването на изкривяванията в системата е много важно, за да бъдат преодолени бъдещи проблеми при либерализацията на енергийния пазар.

Депутатът е категоричен, че нищо не налага промяна на модела за изчисляване на таксата „Задължения към обществото“, за пренос и за присъединяване към мрежата на бизнес абонатите. Цената на тока за тях пък се определя от свободния пазар, припомни още той.

„Те купуват на търгове или от борси извън България. Така че цената на тока е пазарна при тях“, обясни Николов. Той допълни, че цената на тока за бизнеса може да бъде намалена след нотификацията на наредбата за преференции на големите консуматори на електрическа енергия. Припомняме, че преди седмица стана ясно, че Брюксел е върнал за доработване първия вариант на наредбата.

Депутатът е категоричен, че смяната на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов, искана от бизнеса, няма да промени нещата, защото не Иванов определя моделите, а целият състав на регулатора, при това с единодушие. Николов посочи още, че смяната на Иванов само би донесла нестабилност в системата.

По отношение на другото искане на бизнеса техни представители и синдикати да влязат в бордовете на държавните енергийни компании Николов посочи, че това трябва да става много внимателно, за да няма конфликт на интереси. В  дружества като БЕХ например имат управителен, а не надзорен съвет и участието на представители на бизнеса може да се окаже проблем при провеждането на търгове за обществени поръчки. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:51 | 09.09.22 г.
fallback