В следващите 15 години около 1 млрд. души от Африка ще потърсят щастието си по други континенти, от които най-близкият е Европа. Това каза пред БНТ президентът на Атлантическия клуб и бивш министър на външните работи Соломон Паси.
Според него за този период населението на Африка се очаква да достигне 2 млрд. души и поне половината няма да искат да останат там. „Трябва да имаме готовност за цунами от бежанци. Всеки предпочита най-бедното германско или шведско предградие пред Сахара. Абсурдно е да очакваме, че България ще бъде подмината от тази вълна.“, заяви дипломатът.
Паси настоява да се готвим и да бъдат предприети иновативни решения – първо по отношение на борбата с бедността, болестите и мизерията в Африка, също и със създаването на специални зони – оазиси, в които бежанците да могат да намерят истински достойно препитание.
Той припомни информациите в медиите, че египетски милиардер се опитва да купи гръцки острови, на които да настани бежанци.
На мигрантите трябва да се гледа като на потенциал, не като негатив, допълни Соломон Паси. „Никой не ни е спрял избирателно да каним бежанци. Няколко хиляди арабски студенти са завършили в България – те в момента са инженери, лекари, архитекти. Това са хора, които знаят отлично български и много лесно могат да се интегрират в България, а и да подпомогнат демографията на страната ни, която е в катастрофална фаза“, препоръча той.
Той посочи като проблем, че Старият континент търси решения на бежанската вълна „от днес за вчера, а не от днес за утре“. Ако днес трябва да решаваме нещо, това са утрешните проблеми – имам предвид и европейските правителства и институции, и българското правителство, допълни Паси.
Ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Огнян Златев заяви пред БНТ, че предложението на Еврокомисията за разпределението на бежанците на квотен принцип в максимална степен отговаря на интересите на всяка една от страните членки. „Не можем да приемем всички хора, които са в нужда. Трябва да се действа, без това да носи проблеми за националната сигурност и сигурността на страните членки“, каза той. Според Златев усилията трябва да се насочат към предотвратяване на причините за мигрантския натиск.
Ако не затворим границата, ще имаме проблеми, коментира проф. Николай Радулов, експерт по сигурността. По думите му в момента е нужно да се вземе решение какво ще се случи на границата ни. "Ако не се спази законът, ще продължи да се застрашава националната сигурност", каза той пред Нова телевизия.
По негови наблюдения малко са хората с деца, които пресичат европейските граници по пътя си към Германия, Дания и Швеция. "По-скоро виждаме хора с агресивно поведение", поясни той и добави, че нелегалното преминаване на границата е нарушение на закона само по себе си.
"Тези хора биват инструктирани от каналджиите. Няма бежанци в беда, които идват от Турция", настоя още Радулов. Имигрантите в Одрин, за които се твърдеше, че искат да преминат българската граница, всъщност искат да влязат в Гърция. След това искат да се установят в страни от ЕС с добра икономика, твърди той.
"Европейските лидери проявиха известна наивност. Ако не проявим твърдост, няма как да овладеем огромния поток от хора. Очаква ни сериозно напрежение. Криминогенната обстановка у нас не е добра", заключи професорът.