Българската позиция е в групата на бежанците, които страната ще приеме в рамките на определената й квота, е да има религиозен баланс, да са основно семейства и да са от Сирия. Това заяви вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова пред Нова телевизия. Тя уточни, че всички държави имат право на подбор и напомни, че от разпределяните 40 000 бежанци 500 трябва да дойдат в България. Тепърва обаче трябва да се вземе решение за разпределянето на още 120 000 бежанци.
Министерството на труда и социалната политика и Съветът по интеграционна и миграционна политика вече са уточнили общите критерии за подбор, които ще бъдат внесени официално в Европейската комисия от името на държавата. По думите ѝ обществото ни не трябва да „истеризира“ толкова много ситуацията с бежанците. Бъчварова поясни, че влезлите на наша територия мигранти биват отвеждани в регистрационните центрове и там се установява тяхната самоличност: „Има такива, на които са издадени постановления за връщане. Други не получават бежански статут. Има и такива, които не са допуснати на наша територия".
„Това е тема, по която ние работим последната половин година и следим процеса, който се развива. Трябва да сме наясно, че това е един глобален процес, че хората, които искат да се преместят и да дойдат в Европа, са изключително много. В Турция последните няколко месеца има 1,9 милион сирийци“, поясни вицепремерът. Бъчварова каза още, че до две години Турция трябва да одобри Споразумението за реадмисия и тогава страната ни ще може да връща бежанците, преминали през турската граница. Засега, който влезе на българска територия и е регистриран у нас, трябва да остане тук. А според Дъблинското споразумение, ако той отиде в друга държава, трябва да бъде върнат.
По отношение на съдебната реформа вицепремиерът припомни, че представителите на Венецианската комисия, които са в София от сряда, са подкрепили разделянето на Висшия съдебен съвет на две, а днес по темата се очаква да се произнесе и Конституционният съд.
„Никой не се отказва от тези промени и сме решени да гласуваме това, което сме приели“, каза тя по повод съдебната реформа. Според нея обаче отхвърленият в парламента антикорупционен закон е бил внесен набързо и без да се вземат под внимание бележки на коалиционните партньори и опозицията, които е можело да бъдат включени, а това - да осигури гласуването в пленарната зала.
Запитана дали не се задава евентуална промяна във формулата на управлението, каквито спекулации има, Бъчварова заяви, че тази тема изобщо не се обсъжда и напомни, че подобна промяна предполага оставка на правителството и дълга конституционна процедура, каквито изобщо не очаква да се случат.