Областната управа на Истанбул ще направи опит до три дни да върне сирийските бежанци, които се опитват да се придвижат към границата с Гърция или България, съобщи кореспондентът на БНР.
Втори ден близо 2 хиляди мигранти, главно от Сирия и Ирак, са окупирали истанбулската автогара. Полицията не пуска пътническите автобуси за Одрин.
На моменти сред бежанците се издигат гласове на протести и недоволство. Подсказано бе, че ако бежанците не се подчинят, ще бъдат върнати обратно, ако се наложи със сила. Но първо ще се опитат да ги склонят. Съобщава се, че около 500 души от Истанбул доброволно са се съгласили да се завърнат в лагерите.
Части от силите за борба срещу безредиците и бронирани коли със сълзотворен газ и водни оръдия са разположени на автогарата и в околните квартали, в готовност да се намесят, ако се наложи.
Одринските власти също се подготвят в разстояние на 3 дни да върнат обратно стотиците мигранти, които се намират в града. Други са разпънали палатки край европейската магистрала, която води към Капъкуле, но полицията не разрешава да продължат. Групи бежанци продължават да вървят пеш по пътя към Одрин.
Валията Дурсун Али Шахин заяви, че е сформирана съвещателна група, която обсъжда мерките, които ще бъдат предприети за връщането на бежанците, с участието на отговорни представители от Анкара и Истанбул.
Един от тях, който пожела анонимност, заяви, че в никакъв случай турските власти няма да разрешат на мигрантите да преминат през западните граници към Европа. Европа затвори границите и ако ги пуснем, ще бъдат подложени на още по-големи опасности. В лагерите ще бъдат по-добре защитени, казва той.
Жители на Одрин раздават вода и храна на бежанците. Те обаче са категорични, че искат да заминат за Европа и че няма да се откажат.