Увеличаването на цената на тока за бизнеса има потенциал да изтрие продукция от реалния сектор на стойност 10 млрд. евро годишно, да свие инвестициите с 212 млн. евро и да предизвика съкращения или неназначаване на нови служители в различни отрасли. В средносрочен план изгубените работни места могат да бъдат почти 107 хил.
Това показва анализ на E&Y, представен от четирите национално представени работодателски организации у нас - КРИБ, БТПП, БСК и АИКБ.
Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев посочи, че според доклада България е на второ място в ЕС по размер на "политическите разходи" в цената на тока. Това прави българската икономика неконкурентоспособна, категорични са от бизнес организациите. Това се задълбочава още повече и поради факта, че износът на ток от България не е обложен с добавките, допълни изпълнителният директор на БСК Божидар Данев.
Васил Велев от АИКБ беше категоричен, че новите фактури за електроенергия вече показват реалните данни, според които цената на тока се е повишила с 15 -20%, а не както сочеха предишни изчисления на Комисията за енергийно и водно регулиране за съизмеримост на скока на цената с инфлацията.
По тази причина бизнесът настоява за връщането на цената на тока от 1 ноември на нивото от преди 1 август, за отпадне на преференциите за централите на биомаса, приети в последните промени в Закона за енергетиката, както и за международен одит в енергетиката.
Работодателите не се отказват и от искането си за оставката на председателя на КЕВР Иван Иванов, защото „говори неистини в публичното пространство". Цветан Симеонов от БТПП посочи още, че регулаторът работи непрозрачно и поиска по един комисар от работодателските и синдикалните организации да участват в работата на Комисията.
Организациите подготвят сигнали до прокуратурата и до Европейската комисия за нарушения в управлението на българската енергетика. От Брюксел ще бъде потърсен отговор има ли неравнопоставеност на бизнеса и има ли "драстични деформации в управлението на българската енергетика", посочи Данев. Сигнал ще има и до Комисията за защита на конкуренцията за наличие на картелно споразумение, защото производителите на електроенергия са вдигнали цените с 5% след създаването на Фонда за спасение на енергетиката.
Домусчиев уточни още, че през следващата седмица ще бъдат подадени и два сигнала до прокуратурата относно подписването на договорите с двете т. нар. "американски централи" в Маришкия басейн. Според него те са крайно неизгодни и дори да няма действия срещу хората, които са ги подписали, е добре поне обществото да има информация за тях.
Вторият сигнал ще визира бума на ВЕИ-мощностите преди няколко години и въпроса защо са били давани толкова бързо разрешения за присъединяване на централи.
Работодателите планират и нов протест срещу поскъпването на тока, който ще се проведе на 30 септември в София.