Трябва да има промяна в българската позиция и да настояваме да се преработят Дъблинските споразумения, според които бежанците са длъжни да стоят в страната, в която са влезли или разпределени. Това каза пред БНР вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин.
Тези над 2000 бежанци, които трябва да бъдат разпределени у нас по системата на задължителни квоти, предложена вчера от Брюксел, не са значителен дял, сравнени с тези в другите европейски страни, коментира той. И допълни, че трябва да се преработят Дъблинските споразумения, според които бежанците са длъжни да стоят в страната, в която са влезли или разпределени.
„Ние можем да осигурим първоначални условия, но не можем да задължим бежанците да стоят в България... няма как, нито можем да ги арестуваме, нито можем да ги завържем“, посочи вицепремиерът.
Той акцентира, че част от тях предпочитат в Швеция или в Германия или в някоя от по-богатите страни да останат и да работят. И уточни, че те разчитат на подпомагане там, но са амбицирани да се интегрират, да започнат работа, обучение, тоест не искат да тежат на социалната система.
„Факт е, че бежанците искат да се установят в богатите държави от ЕС и затова евросъюзът трябва да помисли как да се справи с това“, заяви вицепремиерът. По думите му бежанците трябва задължително да спазват определени правила – да учат, да работят, да се интегрират.
„Ние трябва да сме наясно, че в България трудно можем да предложим равнище на заплащане, социална система, такава, каквато имат другите страни, но съобразно това, което имаме в България, всеки, който би искал да дойде да работи, да се включи действително в икономическия живот, би трябвало да потърсим такава възможност“, каза Калфин.