Превенцията срещу корупцията трябва да има политически лидери. Това каза вицепремиерът Меглена Кунева пред БНТ и допълни, че такива лидери се търсят в момента.
Според нея законът е в защита на честните политици, а текстовете ще помогнат за насърчаване на инвестициите в страната.
Кунева коментира още, че може да разбере мотивите на хората, които са гласували против закона, предложен от екипа й. В същото време обаче не може да приеме, че в Народното събрание има депутати, които нямат мнение по въпроса с борбата срещу корупцията, защото точно това означава вот с „въздържал се“.
Такава позиция на първо четене на текстовете е необяснима за Меглена Кунева, защото това означава липса на позиция за концепцията – искаме ли или не корупция по високите етажи на властта.
Вицепремиерът посочи, че закони с подобна структура и обхват, като отхвърления на първо четене у нас, съществуват и в други европейски държави. „Можехме да покажем, че ставаме една нормална европейска държава“, допълни тя.
Припомняме, че в края на миналата седмица депутатите от АБВ, Патриотичния фронт и ДПС гласуваха с „въздържал се“ при гласуването на първо четене на закона за борба с корупцията по високите етажи на властта. Депутатите видяха "ново Гестапо" в предложените мерки.
Така текстовете бяха отхвърлени от парламента, макар и подкрепени от гласовете на ГЕРБ и Реформаторския блок. Това обаче беше остро критикувано в обща позиция на 16 посланици на европейски държави.
Междувременно един от лидерите на АБВ Румен Петков критикува пред bTV позицията на дипломатите. Според него текстовете в закона например предвиждат работа по анонимни сигнали, практика, която не се прилага в страните, от които идват тези посланици.
Меглена Кунева от своя страна призна, че има неясноти около анонимните сигнали, но посочи, че ще бъде разработена специална методика как да се работи в такива случаи. Тя припомни, че законът ще се отнася до не повече от 10 хил. души, „от които зависи съдбата на всички ни“.