fallback

Десислава Танева не очаква значителни отклонения в цената на хляба

Инструментите за подкрепа на земеделието е един от начините за "изсветляване" на бизнеса, коментира земеделският министър

09:12 | 05.09.15 г.

Не очаквам значителни пазарни отклонения в цената на хляба, каза в интервю за БТА министърът на земеделието и храните Десислава Танева. 

"България е нетен износител на зърно. Определянето на вътрешната цена на зърното се влияе преди всичко от международни фактори, а ние изнасяме повече от половината от цялата си зърнена продукция. Обикновено цената у нас е по-ниска, отколкото в останалите страни", посочи Танева.

По думите й цената на хляба у нас е по-ниска в сравнение с други страни. Луксозните видове хляб са единствените, които се продават по-скъпо. "За целия останал обикновен заводски хляб цените са изключително ниски", каза Танева. 

Министърът на земеделието посочи, че това е и една от сферите, където има проблем с т. нар. сив сектор, с нерегламентираните продажби, избягва се и плащането на ДДС. "Това за потребителя е по-ниска цена, но за средата на производителите не е добре, тъй като тогава всеки започва да търси как да спести данъци, защото така ще е по-конкурентоспособен при крайния пазар", посочи тя.

Министърът заяви, че е нужен единствено контрол. 

Според нея въпросът за ДДС ставката за храните не е предмет на обществен дебат. "Категорична е позицията да се запази сега съществуващата данъчна система с тази ставка", посочи министър Танева. 

Вторият начин да се мотвира “изсветляването” на бизнеса са различните инструменти за подкрепа. "В земеделието значителна част от подкрепата на отделни видове производства в новия програмен период се предоставя срещу съответни финансови документи за продажби. Това дава равнопоставеност. От друга страна, когато въвеждаме тези мерки и изисквания, идва и позицията на браншовите организации, че вътрешнообщностните доставки са също много рискови относно плащането на ДДС. Да, 20 процента за нормите на печалба, за конкурентоспособността, е твърде висока ставка. Така всеки оператор, който я спестява, става значително по-конкурентоспособен и реализира значително по-висок доход", каза министър Танева. 

Що се отнася до кампанията за прибиране на слънчогледа, министърът заяви, че към 4 септември са ожънати 19 процента от площите, или 1,4 млн. декара от общо 7,6 млн. декара. "Към момента са прибрани 300 хил. тона слънчоглед, а средният добив е 190 кг от декар. Очакваме по-висок добив спрямо миналата година", посочи тя.

По повод на информацията, че Русия е забранила от началото на месеца вноса на подлежаща на карантина продукция, съпроводена с български сертификати, министър Десислава Танева коментира, че българската страна не е издавала по никакъв начин фалшиви фитосанитарни удостоверения. "Заедно с ЕК ще се опитаме да изясним случая с руската страна - откъде е възникнал и какъв е поводът за това решение. Нямаме все още и получено официално писмо за забраната", каза Танева. 

”Трябва да отбележим, че в последните дни сме свидетели и четем новини как в чисто политически план се предприемат всякакви мерки срещу реекспорта на всякакъв вид хранителни продукти от страни на общността. Бяхме свидетели как бяха унищожени млечни продукти. Няма как, като държавен орган, да бъдем обвинявани, ако трето лице е използвало фалшиви или неистински документи, нито бихме могли да знаем за това", каза министър Танева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:48 | 29.08.22 г.
fallback