fallback

Парламентарната здравна комисия прие структурата на Националната здравна карта

Дапутатите отложиха с ден гласуването на текстовете от здравната реформа, които дават на НЗОК избор с кои болници да сключва договори

20:52 | 02.09.15 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Депутатите от парламентарната комисия по здравеопазването са приели на второ четене на днешното заседание на комисията основните текстове от проектозакона за лечебните заведения, които определят структурата на бъдещата Национална здравна карта.

Това съобщи за Investor.bg председателят на комисията Даниела Дариткова.

Припомняме, че народните представители възобновиха обсъждането на промените в закона, които регламентират реформите на ресорния министър д-р Петър Москов. Вчера бяха гласувани текстовете, с които се вменява задължение на болниците да предоставят комплексни грижи за пациенти с определени заболявания и за деца с увреждания и хронични заболявания, както и изискванията за квалификацията на директорите на диагностично-консултативните центрове и лечебните заведения.

Дариткова обясни обаче, че на утрешното заседание на комисията ще се гласуват параграф 27-и и параграф 28-и от законопроекта, които дават възможност на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) да избира с кои лечебни заведения да сключва договор.

Тя посочи, че депутатите са подкрепили всички предложения, но те трябва да бъдат прецизирани и затова се дава време преди гласуването.

Иначе Националната здравна карта ще се изработва от областни комисии в широк състав, с участието на областните управители, представители на общините, на съсловните и на пациентските организации. Те ще анализират реалната картина на здравните грижи в регионите и ще я съпоставят с нуждите, определени по обективни критерии, заложени в специална наредба на здравния министър.

Накрая ще се произнася национална комисия, която ще определи окончателната структура на Националната здравна карта. Документът ще е задължителен за финансирането на болниците от националния фонд.

Големият дебат е за това какво се случва там, където има повече болници, по какви критерии ще се определя с коя ще се сключва договор и с коя – няма да се сключва, каза Даниела Дариткова. Това ще е обект на допълнително обсъждане в комисията, така че в закона да се запишат принципни текстове и да не се дават възможности за корупция, допълни тя.

На днешното заседание е имало и дебат по отношение на предложението за създаването на национален регистър на психично болните. Регистрите в момента се водят на регионален принцип.

Комисията е отхвърлила предложението, защото според него в този национален регистър трябва да се вписват всички преминали пациенти, а сега действащите разпоредби важат само за вписване на тежките клинични случаи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:25 | 13.09.22 г.
fallback