За недостиг на учители на прага на новата учебна година предупредиха синдикатите в образованието, съобщи Нова телевизия. 10% от преподавателите в България са пред пенсия, а младите учители под 35 години са едва 5%. Основна причина за отказа им от преподавателската професия са ниските заплати. Синдикатите предупреждават, че липсата на кадри тази година ще се усети най-вече в малките населени места и по предметите информатика и чужди езици.
Според проучване на социалното министерство сред търсените професии в следващите 3 години учителите ще са сред най-дефицитните кадри. Едва 10% от студентите по педагогика решават да станат учители, а останалите се преквалифицират.
Част от българските учители пък решават да емигрират.
„Най-много български учители искат да работят в Испания и затова са най-много издадените удостоверения за квалификация. Следващите страни са Великобритания, Австрия, Германия”, обясни пред БНТ Вержиния Цанкова, главен секретар на Националния център за информация и документация (НАЦИД).
Най-много от емигриращите учители са на възраст между 35 и 40 години. Следват преподавателите между 40 и 50, а най-малко, оказва се, са младите учители.
Заминаващите преподаватели са най-вече начални учители и преподаватели по езици.
Същевременно намаляват и първокласниците в България. Тази година са записани 64 841 първокласници, с около 2 хил. по-малко спрямо миналата година. Наблюдава се наплив от първокласници в големите градове, като те са най-много в София - 11 101.