fallback

Приключи строителството на софийския завод за боклук

Общината прекрати частично търга за RDF горивото

14:12 | 28.08.15 г.

Приключи строителството и монтажа на оборудването на завода, в който ще се преработват отпадъците на София. Строителството е прието и обектът получи Акт 15, съобщи Столична община. Изграждането стана с еврофинансиране  от оперативна програма „Околна среда" 2007-2013.

Заводът ще преработва всички битови отпадъци на София (с изключение на разделно събираните и зелените отпадъци).

Завършено е строителството на сградите, проведени са единични изпитания на съоръженията, изградена е площадковата инженерна инфраструктура. Предстои провеждането на 72-часови проби на инсталациите и подготовка за издаване на разрешение за въвеждане в експлоатация.

Заводът, който ще произвежда от отпадъците RDF (модифицирани горива, получени от отпадъци), е разположен на площадка „Садината” в село Яна.

RDF може да се използва като гориво в пещи за получаване на цимент.

През юни общината обяви търг с три обособени позиции за оползотворяването на RDF горивото. Прогнозната стойност на поръчката е 25,2 млн. лв. без ДДС.

За оползотворяването на отпадъците подадоха оферти три циментови завода - „Златна Панега цимент“, „Девня цимент“ и „Холсим България“ - всеки завод за различна позиция.

Тъй като RDF горивото е калорично и подходящо за използване в циментовите заводи, тогава не стана ясно защо общината предлага 25 млн. лв. на предприятията, които ще го изгарят.

На 25 август обаче беше публикувано съобщение, че процедурата е частично прекратена. От текста става ясно, че има драстично разминаване в цените, предложени от трите циментови завода. 

За първата позиция (с оферта от „Холсим България“) се предлага цена 32 лв./т без ДДС за оползотворяван RDF. За третата (с оферта от „Златна Панега цимент“) -  29,50 лв./т без ДДС. За втората позиция кандидатът „Девня цимент“ е подал оферта 0,05 лв./т без ДДС.

Предвид значително по-високите предложени цени от участниците за първа и трета позиция спрямо предложената цена от участника за втора позиция общината е решила, че не е икономически целесъобразно да сключи договори по първите две предложения.

За строителството на завода за боклук бяха предвидени 345 млн. лв., от които по-голямата част – еврофинансиране. Столична община започва предпроектните проучвания за промяна на модела за управление на отпадъците през 2007 г., а кандидатства по оперативната програма през 2011 г. ЕК одобрява двата етапа на системата за отпадъци през 2011 и 2012 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:12 | 13.09.22 г.
fallback