fallback

Няма индикации за прехвърляне на бежанци от Сърбия към България

Отчита се увеличение на бежанците, които подават заявление за убежище у нас, каза Никола Казаков

17:04 | 20.08.15 г. 1

На този етап няма индикации за прехвърляне на бежанци от Сърбия към България и Хърватия. Това каза за БНР председателят на Агенцията за бежанците Никола Казаков по повод изявлението на сръбския министър на външните работи Ивица Дачич, че бежанци ще се насочат към Хърватия и България.

По думите на Казаков изявлението на Дачич е било в противовес на позицията, изказана по-рано от сръбския премиер, че Сърбия ще приема търсещи закрила бежанци и ще бъдат строени центрове за тях.

Тенденцията, че България е транзитна зона продължава, категоричен бе Никола Казаков. Имигрантите искат да получат убежище у нас, но след това, голяма част от тях, се насочват към Германия, Австрия, Швеция и Франция, поясни той.

Относно профила на бежанците у нас той каза, че като цяло 44% от тях са от Сирия, 24% - от Афганистан, 23% – от Ирак и 4% – от Пакистан.

Отчита се увеличение на бежанците, които подават заявление за убежище в България. За първите седем месеца на годината 9217 души са подали молба за убежище, а тенденцията е в посока нарастване. През януари подалите заявления са 1070, през юли - 1869. Основният бежански поток от чужденци, искащи убежище, идва от сухопътната граница с Турция. Засега няма данни за чужденци, които търсят закрила, да са преминали през границата със Сърбия и Македония.

Казаков потвърди, че има и постъпили запитвания за връщане на бежанци, които са влезли в България, но са отпътували към други страни в Западна Европа, допълни Казаков. Към днешна дата са отправени 6289 такива запитвания. Върнати у нас са 174 души. Тази година върнатите ще бъдат повече в сравнение с миналата, коментира председателят на Агенцията за бежанците.

Има планове за строеж на подвижен модул за 400 души във фургони, каза още Казаков. Средствата за него вече са преведени на агенцията от ЕК в размер на 3,2 милиона лева.

Междувременно правителството в Македония обяви извънредно положение заради засиления натиск над южната граница на страната, както и силният приток на бежанци от Гърция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:49 | 12.09.22 г.
fallback