Исканията за издаване на лицензии за дейности по Закона за енергетиката, сред които за производство и пренос на електроенергия или топлинна енергия и пренос на природен газ, ще могат да се подават и по електронен път.
Това е предвидено в предложение за изменение на енергийния закон, публикувано в системата за обществено обсъждане на Министерския съвет. Идеята е свързана с желанието на правителството да въведе административни мерки, облекчаващи бизнеса.
Освен по електронен път заявленията за лицензи ще могат да бъдат изпращани по пощата или внасяни директно в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която е органът, издаващ разрешителните за дейност по закона. Комисията няма да може да отказва приемането на искането, при произнасянето си по него трябва да посочи мотивите си за решението.
Енергийното законодателство е едно от най-често променяните от началото на годината. В Закона за енергетиката бяха направени пет важни поправки на текстовете.
С тях бяха създадени новите правила за функциониране на енергийния регулатор, който вече се избира от Народното събрание. Бяха въведени и множество мерки, чиято цел е да намалят дефицита в Националната електрическа компания (НЕК). Една от най-важните е създаването на фонд за спасяване на енергетиката, в който всички производители и вносители на електроенергия внасят 5% от приходите си от продажби.
Допълнително има и няколко изменения в Закона за енергията от възобновяеми енергийни източници.
Промените в енергийното законодателство обаче няма да спрат дотук. През есента трябва да бъдат разгледани още нови текстове, свързани с либерализацията на енергийния пазар, предвидена за края на тази година.
В средата на август Българският енергиен холдинг (БЕХ) подписа договор за сътрудничество със Световната банка за изготвяне на анализ на състоянието на енергетиката. Банката трябва да предложи и модели за либерализацията на пазара.