Липсата на финансиране и несигурната икономическа ситуация са сред основните причини, заради които фирмите не внедряват иновации. Това показват резултати от проведена от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) анкета сред членовете й, включително браншови организации за ролята на иновациите в бизнеса и сътрудничеството с университетите.
Според допитването основните причини за неосъществяването на иновации са несигурността в икономически план и липсата на финансиране. От бизнеса посочват като причина и тежестта на административните процедури при ОП „Конкурентоспособност“, която финансира иновативни проекти, както и липсата на квалифицирани кадри. Именно недостигът на квалифицирани кадри, които да създават или да внедряват иновативни решения, се изтъква като задълбочаващ се проблем.
През 2015 г. предпочитаните източници за добиване на иновативни решения са предимно партньори - фирми от чужбина (за 30% от анкетираните), партньори – фирми от България (25%), и закупуване на лицензия за утвърден продукт (15%).
Намалява броят на фирмите, които разчитат на партньорство с научни институти и университети от България. При 37% през 2013 г., сега те са 10% с български научни институти и 0% с университети. Сътрудничеството с научни институти и ВУЗ се свежда до наемане на стажанти и обучения - за 44% от анкетираните (при 67% през 2012 г.) и за консултантски услуги при внедряване на иновации– при 22% от анкетираните. Предприемачите все повече разчитат на собствените си разработки. През тази година такива са 64,7% от анкетираните, при 23% през 2013 г. Резултатите от проучването показват, че недостатъчната информираност на бизнеса за научните разработки, както и слабата активност на университетите са двете основни бариери пред сътрудничество бизнес-наука. Слабата активност на университетите за оповестяване на разработките им се отбелязва при 70% от анкетираните.
Въпреки това 70% от запитаните мениджъри съобщават, че планират разработване и производство на нови продукти. Цели 95% имат планове за придобиване на нови машини или прилагане на нови технологии. Половината от анкетираните споделят, че при внедряване на иновативно решение стават по-конкурентни, а 26% са повишили производителността си.
Връзката между бизнеса и научните среди е нарушена и процесът се влошава с годините, обобщава се в изводите от анкетата.