На този етап не е необходим самостоятелен антикорупционен закон, а създаването на нова институция за борба с корупцията е поредната бюрокрация. Това каза за БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни инициативи, която коментира предложените промени в антикорупционното законодателство.
„Не мисля, че корупцията може да бъде "лекувана" със създаването на органи като антикорупционно звено на практика. Дори действайки превантивно, те все пак действат постфактум. Корупцията се бори с обучение, възпитание и залагане на редица политически, социални и обществени фактори, които могат да преобърнат натрупвани с години начини на мислене“, каза тя.
Според нея на този етап не е необходим самостоятелен антикорупционен закон, защото има достатъчно други специализирани закони и институции, върху чиято дейност може да се работи с цел подобрение.
„Трябва да се вгледаме в недостатъците на тези органи, които съществуват към момента, но които въпреки тях са натрупали някаква практика, както положителна, така и отрицателна. По-скоро да се опитаме в нещо съществуващо да го оправим, отколкото да създавам нещо ново без никаква гаранция, че то ще бъде достатъчно работещо“, коментира експертът.
Директорът на Българския институт за правни инициативи допълни, че в свой доклад Институтът е посочил голяма част от дефицитите, които притежава антикорупционният проект, и подчерта, че не е станало ясно кой точно е съставителят на проекта и как той изведнъж се е появил в публичното пространство.
„От момента на внасянето на този законопроект в Народното събрание той някак си беше пуснат по "бързата писта" – мина прекалено бързо вътре, в комисията и самото обсъждане не мисля, че беше достатъчно публично. Основни моменти от самия законопроект останаха неясни“, посочи Гяурова.
По думите й поредната антикорупционна стратегия прави анализ на сегашната ситуация, но не и на съществуващите органи. Експертът определи създаването на нова институция като поредната бюрокрация.
При сегашната ситуация незнайно защо антикорупционните мерки бяха обвързани с това, което се случва на полето на съдебната реформа. Това е непонятно, а самото им обвързване дава един лош сигнал, тъй като съдебната реформа не е непременно само антикорупционни мерки, коментира още Гяурова.
В последния си работен ден преди парламентарната ваканция депутатите не гласуваха т. нар. закон "антикорупция" на вицепремиера Меглена Кунева заради насрочените дебати за демографската ситуация. БСП и ДПС видяха опит за репресия в закона.