fallback

Нова програма за заетост на хора в предпенсионна възраст подготвя Калфин

Сегашната програма е неработеща, в нея са се включили едва 29 души, каза социалният министър

12:55 | 04.08.15 г. 1

Нова програма за заетост на хора в предпенсионна възраст подготвя Министерството на труда и социалната политика. Това съобщи днес в Разград вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин, цитиран от пресслужбата на ведомството.

По негови думи сегашната програма е неработеща и в нея са се включили едва 29 души. Целта е да се направи ефективна програма, която да предоставя устойчива заетост и да провокира интереса на хората, коментира вицепремиерът, цитиран от БТА.

В момента безработните над 50 години са 126 хил. души и стремежът на министерството е да се включат колкото се може повече хора от тази възрастова група на пазара на труда.

Новата програма няма да обхваща само публичния сектор както досега и няма да се субсидира 100% от държавата, а ще се търси и съфинансиране от работодателите. „В момента се водят консултации, за да се избистри моделът, и до края на годината програмата ще бъде готова“, заяви Калфин.

„Много е важно така да я направим, че тя да не е проформа, а чрез нея да включим колкото се може повече хора над 50 години на пазара на труда“, допълни министърът.

Той призова и за предложения, свързани с ефективността на програмата за заетост за хората в предпенсионна възраст.

„За мен е важно да се вземе предвид опитът на колегите по места, когато разработваме програмата. Спецификите на отделните райони са от съществено значение и трябва да бъдат отчетени, тъй като и хората, за които правим тази програма, очакваме да са от цялата страна, не само от няколко най-големи градове в България“, коментира още социалният министър.

Безработицата сред хората над 50 години вече е проблем номер едно за трудовия ни пазар. Това е тенденция, която се откроява от няколко години – безработицата сред хората в предпенсионна възраст изпревари младежката.

Именно младежите до 29 години и хората на възраст над 55 години в момента са най-уязвимите групи. Затова и схемите по новата ОП „Развитие на човешките ресурси“ са насочени приоритетно към тези две групи.

Проблемът с безработицата сред възрастните работници е феномен на пазара на труда не само у нас, но и в други страни членки на ЕС, коментира преди време за Investor.bg Иван Нейков, председател на Балкански институт по труд и социална политика.

Той посочи, че този феномен е характерен за страните, в които нараства пенсионната възраст. И щом в България предстои нарастване на възрастта за пенсиониране, е редно спешно да се предприемат мерки и да се създадат инструменти, така че да се гарантира заетост на възрастните работници, коментира експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:04 | 06.09.22 г.
fallback