fallback

Кирил Домусчиев: В България няма среда за инвестиции

Трябва да има осъдени заради неизгодните договори в енергетиката, смята председателят на КРИБ

10:15 | 03.08.15 г. 16
Автор - снимка
Редактор

В България няма среда за инвестиции, защото всичко е в някакви схеми и противоречия с пазарни принципи, казва в интервю за в. „Стандарт” председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев.

Той изтъква, че у нас се правят малко инвестиции и то основно в сектори, които нямат сериозно потребление на електроенергия или природен газ. Това по думите му означава, че няма инвестиции в сериозна и тежка индустрия, която да създава голям брой работни места и съпътстващи отрасли.

Според Домусчиев в енергетиката са подписани много неизгодни договори през годините. В момента работодателските организации и синдикатите правят проверка, резултатите от която председателят на КРИБ се ангажира през септември да внесе при главния прокурор Сотир Цацаров и изразява надежда да има осъдени. Той допълва, че ще изпратят цялата информация, с която разполагат за подписването на договори от определени политици и министри с т. нар. американски централи и всички злоупотреби с ВЕИ-тата.

Работодателските организации планират да сезират и Комисията за конфликт на интереси.

От КРИБ очакват от управляващите няколко мерки след края на лятото - мораториум върху нови проекти за ВЕИ-та, премахване на последната промяна в Закона за енергетиката, „с която се включиха нови бомби - производство на електроенергия от оборски тор” и изготвяне на пътна карта за реформи в енергетиката.

„Искаме също КЕВР да преразгледа решението си за добавката "Задължение към обществото". И, разбира се, искаме оставката на Иван Иванов. Надявам се разумните депутати в парламента да ни подкрепят и да се тръгне към реформи. Иначе протестите ще продължат с все по-голяма сила и съм сигурен, че все повече хора ще се включат”, заявява Домусчиев.

Той добавя, че след двойното увеличение на таксата "Задължение към обществото" от 1 август бизнесът ще плаща за ток средно с между 13,5 и 17,5% повече, като за потребителите ниско напрежение увеличението ще е 13,5%, а за високо напрежение - 17,5%. Такъв скок по думите му бизнесът не може да приеме и затова излиза отново на национален протест през септември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:18 | 14.09.22 г.
fallback