fallback

Калфин определи пенсионната реформа като успешна

През 2037 г. жена, която сега взима 650 лв. заплата, ще получава 1100 лв. пенсия, каза социалният министър

10:48 | 30.07.15 г. 7

Пенсионната реформа в приетия вариант е успешна, защото гарантира по-високи пенсии на новопенсиониращите се в бъдеще, гарантира спестен ресурс, с който може да се помогне на хората с по-ниски пенсии и се укрепва стабилността на системата. Това каза по bTV вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин.

По думите му през 2037 година една жена, която сега взима 650 лева заплата, би трябвало да получава 1100 лева пенсия. Той не обясни как се получава този размер, но уточни, че това са изчисления в макроикономическия модел на НОИ с всички условности, че икономиката ще се развива нормално и предвидимо, без кризи и бумове.

„Увеличението на възрастта и стажа за пенсиониране се прави, защото иначе колкото повече време минава, толкова повече хората са обречени на ниски доходи“, допълни министърът.

Парламентът прие окончателно, на второ четене, промените в Кодекса за социално осигуряване, според които възрастта и стажът за пенсия за двата пола започват плавно да се увеличават до достигане на 65 години за пенсия.

При сегашната демографска картина се увеличават пенсионерите, намаляват работещите, посочи още Ивайло Калфин. И допълни, че това, което е записано в закона, не е рязко увеличение на възрастта за пенсиониране – става въпрос за ръст с по един месец за мъжете и с по два за жените, което според него е доста плавна стъпка. „В момента мъжете от трета категория труд се пенсионират на 63 години и 8 месеца", каза вицепремиерът.

Със сегашната реформа правим така, че осигурителната система да стане по-независима от бюджета, защото в противен случай тя става нестабилна. Затова и всички социални партньори се обединиха около тази реформа. Досега никой от тях не е оспорил реформата, допълни той.

В момента се разработва система за ваучери, които да се предоставят за всякакъв вид домашна помощ и да се наемат безработни, които в същото време да имат доход. Програмата ще бъде представена през есента.

Вариантите всички деца да получат детски надбавки от 35 лева са два - "или да се увеличат парите, които годишно се заделят по това перо и от 600 млн. лв. годишно да станат 900 млн. лв., или да се намалят парите за децата", обясни министърът.

Вицепремиерът посочи, че си струва държавата да инвестира в още детски градини, тъй като това е проблем за родителите, които работят. „Тези, които са оставени като настойници, биха могли да получат някакви бонуси, но всяко дете си има нужда от родител", поясни Ивайло Калфин.

Социалният министър обясни и защо не може майчинските да се обвържат с минималната работна заплата. Въпреки че тя вече е 380 лева, майчинството за отглеждане на дете през втората година е 340 лева. Това е така, защото идеята по думите на министъра е по-бързо да нараства минималното възнаграждение и то да бута доходите на хората нагоре. В противен случай, ако се обвърже с други социални плащания това няма как да стане, обясни вицепремиерлът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:35 | 09.09.22 г.
fallback