fallback

Бизнесът: Гражданите ще платят надписаната сметка за тока

Предлаганото увеличение на цената на тока не може да запълни дефицита в системата, който е за милиарди, заяви Пламен Димитров

10:30 | 29.07.15 г. 11

Надписаната сметка заради увеличението на цената на тока за бизнеса ще я платят гражданите по линия на намаляване на доходите и увеличение на цените на дребно в магазините. Тази надписана сметка е от порядъка на 1,3 милиарда лева годишно. Това каза по bTV председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

Работодатели и синдикати излизат днес на втори протест срещу готвеното поскъпване на тока за бизнеса. Очаква се протести да има в 29 града в страната и в тях да се включат работещите от близо 1000 фирми. Протестите ще са във всички големи градове пред областните администрации, в София пред Министерския съвет с шествие до Комисията за енергийно и водно регулиране и Народното събрание. Предишният протест на бизнеса срещу предлаганото от регулатора поскъпване на тока беше преди около месец.

"Този 1,3 милиард надписана сметка плюс неефективностите правят така, че всяко домакинство у нас плаща една средна месечна заплата годишно за разхищенията в енергийната система", допълни Велев.

Двата синдиката се включват в протеста срещу повишаването на цената на тока за бизнеса, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. Синдикатите смятат, че увеличението на цената на тока по начина, по който се предлага, не може да запълни дефицита в системата, който е в „размер на милиарди“.

Димитров и даде пример с проекта „Цанков камък”, който първоначално е трябвало да струва 300 млн. лева, а сега струва 900 млн. лева и цената му продължава да расте. Според него дефицитът за последните 3 години в системата, натрупан заради необоснованото понижаване на цената на тока, е 1,4 млрд. лв.

Таксата от 5% (която се предвижда да внасят производителите на ток във фонда за спасение на енергетиката - бел. ред.) не може да покрие по никакъв начин дефицита в НЕК, каза той. „Заради това, че плащаме скъпия ток на американските централи и на ВЕИ-тата и на някои неефективни когенерации, всъщност, е от порядъка на минус 600-700 млн. на годишна база”, обясни Димитров.

„Сметката е надписана и ние няма да се караме кой да я плати. Просто трябва да се спрат кражбите, да се сложи системата в ред, да се развалят договорите с американските централи, както това направиха в Полша и в Унгария, защото очевидно това е прекомерна държавна помощ“, допълни Велев.

Преразходът идва от ВЕИ-тата, продължи Васил Велев и обясни, че „при 350 мегавата необходими фотоволтаици, ние имаме над 1000 мегавата, като половината от тях са присъединени в последния момент и повечето от тях в нарушение. "15 обекта на ден е приемала комисия, чийто председател е в чужбина в командировка. 15 обекта на ден”, заяви той и попита защо тези централи, които са приети в нарушение, не продават на пазарни цени като всички останали.

По думите на Велев сега се готви „нова схема” с енергия, получена от оборски тор, която ще действа в следващата година. „ВЕИ-тата от оборски тор са 7 пъти по-тежки за системата от фотоволтаиците, които казахме, че са в пъти по-тежки, отколкото е нормалният производител на електроенергия”, каза Велев.

Добавката „задължения към обществото“ в абсолютен размер в България е най-голяма в ЕС, което говори за изключително много злоупотреби, преразходи и неефективност, които трябва да бъдат отстранени, посочи Велев.

„Ние искаме не да се отложи увеличението на цените на тока, искаме да не се увеличават цените, докато не се вкара пазарният принцип електроенергийна борса и всеки да продава на пазара“, заяви Велев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:05 | 09.09.22 г.
fallback