fallback

Новият Закон за счетоводството ще намали административната тежест за бизнеса

Правителството одобри новото счетоводно законодателство, което транспонира европейски директиви

12:53 | 22.07.15 г.
Автор - снимка
Създател

Правителството одобри новия Закон за счетоводството (ЗСч) и предлага на Народното събрание да го разгледа и приеме, съобщават от пресслужбата на Министерски съвет (МС) за взетите на днешното заседание решения.

ЗСч транспонира европейски директиви, поради което е необходимо създаването на изцяло нов закон, а не само промяна на стария.

Новият ЗСч цели намаляване на административната тежест и разходите за бизнеса и създаване на ясни правила и процедури по отношение на счетоводната отчетност на предприятията, аргументират се вносителите.

Чрез него за първи път в националното счетоводно законодателство се предлагат разпоредби, свързани с освобождаване от задължение за превод на български език на всички счетоводни документи, които постъпват в предприятието на чужд език.

Въвежда се и забрана за съставяне и отчитане на счетоводни документи за сделки, които изкривяват и изопачават действителното финансово и имуществено състояние на предприятието, както и осчетоводяването на фиктивни и привидни сделки, които прикриват други сделки, включително подкупването на длъжностни лица.

Тези разпоредби са изготвени във връзка с изискванията за ефективна борба с водене на фалшиво счетоводство, съгласно Конвенцията за борба с подкупването на чужди длъжностни лица в международните търговски сделки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, по която България е страна, гласи решението на МС.

С предложения проект за първи път ще бъдат регламентирани категориите предприятия и групи. Приложимата счетоводна база, съдържанието на финансовите отчети, както и задължението за независим финансов одит ще се определят на база на големината на предприятието - неговите налични дълготрайни активи, приходи от продажби и персонал, а не от правната му форма, както е възприето в сега действащия закон.

Малките предприятия и тези от добивната промишленост са във фокуса на новата счетоводна директива и техните отчети ще претърпят най-много промени. Спрямо действащите в момента счетоводни нормативни актове в страната промените за малките предприятия по същество се свеждат до намаляване на информацията, която се оповестява в приложенията към годишните финансови отчети и освобождаване от задължителен одит от регистрирани одитори на голяма част от тях.

За първи път в новия ЗСч се въвеждат изисквания предприятията, които извършват добив на нефт, газ, минерални ресурси и дървесина, да разкриват информация за проектите, по които работят, за парите, които плащат на държавните и общинските институции. А за плащания над 100 хил. евро те ще трябва да предоставят доста детайлна разбивка - плащания за лицензи, бонуси, роялти, данъци и др. подобни.

Допълнителната информация ще се изисква само за големи дружества, като същата информацията може да се представя само на консолидирана основа. Тази информация, наречена „Доклад за плащанията към правителствата“, ще се публикува заедно с годишните финансови отчети, уточняват още от правителствената пресслужба.

Проектът за нов ЗСч е изготвен във връзка с въвеждане в националното счетоводно законодателство на разпоредбите на Директива 2013/34/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 година относно годишните финансови отчети, консолидираните финансови отчети и свързаните доклади на някои видове предприятия и за изменение на Директива 2006/43/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директиви 78/660/ЕИО и 83/349/ЕИО на Съвета (Директива 2013/34/ЕС).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:57 | 13.09.22 г.
fallback