Ваксинацията срещу антракс не е направена дори и в тези райони на страната, където тя е задължителна, посочи пред БНР председателят на Българския ветеринарен съюз д-р Трифон Цветков. Според него това може да доведе до много тежки последици и случаят във Варненско да не остане изолиран.
Вчера стана известно, че преди няколко дни във варненската болница "Света Марина" е починал мъж от антракс, като се предполага, че е бил заразен от болна крава. Контактните лица нямат оплаквания, от тях са взети проби, които се изследват. Няма данни в търговската мрежа да има наденици, приготвени с месо от кравата, за която се смята, че е била болна от антракс.
Веригата за безопасност в конкретния случай очевидно е скъсана на много места, смята Цветков.
Той обясни, че когато стопанин има съмнение за болно животно, той трябва незабавно да се обади на ветеринар, с когото има сключен договор. Ветеринарят е длъжен да отиде на място, а по-нататък да уведоми официалния лекар и Областната дирекция по безопасност на храните. При съмнения трябва да се вземат проби.
В места, където е имало огнища на антракс, ваксината е задължителна. Държавата обаче закъснява.
Ако в момента този случай е изолиран, в близко бъдеще това може да се повтори, с много по-сериозни последици, опасява се Цветков. По думите му има приета профилактична програма, но не са осигурени чрез обществени поръчки производството и доставката на тези имунологични препарати, за да започне ваксинацията.