fallback

Съветът на ЕС одобри препоръките на ЕК за българската икономика

Брюксел иска от нас да направим независим анализ на активите в банковия сектор до края на годината

15:14 | 14.07.15 г. 3
Автор - снимка
Редактор

Съветът на Европейския съюз (ЕС) е одобрил препоръките на Европейската комисия (ЕК) за преодоляване на дисбалансите в икономиката на България, съобщават от пресцентъра на Съвета.

Решението е част от т.нар. Европейски семестър, който беше въведен през 2010 г. с цел подобряване на икономическата политика и координацията между държавите от ЕС.

Припомняме, че в края на февруари ЕК реши да задълбочи процедурата за макроикономически дисбаланси срещу България и още две страни. Според институцията икономиката ни страда от „прекомерни дисбаланси, които изискват решителни политически действия и специално наблюдение“.

ЕК изрази безпокойството си от трусовете в банковия сектор през 2014 г. и препоръча на България да избегне влошаването на публичните финанси през тази година. Сред основните препоръки е и подобряването на събираемостта на данъчните приходи, подобряване на ефективността на разходите в системата на здравеопазването, преразглеждане на ценообразуването на здравните грижи и укрепване на доболничната помощ и първичната медицинска помощ.

Заради кризата около Корпоративна търговска банка (КТБ) ЕК поиска също така България да направи цялостен преглед на активите на банковия сектор, пенсионните фондове и застрахователните компании до края на тази година, както и да предприеме мерки за подобряване на корпоративното управление във финансовия сектор.

Комисията настоява и за провеждане на необходимите реформи на пазара на труда и специално внимание за по-възрастните участници на трудовия пазар, както и безработните младежи, които не са ангажирани с обучение. Брюксел иска и България най-накрая да въведе прозрачен механизъм за определяне на минималната работна заплата и минималните осигурителни вноски.

Сред препоръките е и провеждането на реформата в образованието и подобряване на инвестиционния климат, особено чрез реформа на механизмите за обявяване в несъстоятелност.

Съветът на ЕС отчита, че в програмата си за тази година правителството е подчертало намеренията си да намали постепенно дефицита до 1,3 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2018 г. Очаква се съотношението държавен дълг/БВП да нарасне и през 2018 г. да достигне почти 31 на сто от БВП.

„Макроикономическият сценарий, на който се основават бюджетните прогнози, е реалистичен. Въпреки това мерките в помощ на планираните цели за дефицита от 2016 г. нататък не са достатъчно конкретни“, посочва Съветът.

Препоръките ще бъдат официално одобрени и на предстоящото заседание на Съвета на финансовите министри на държавите от ЕС, което започва тази вечер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:09 | 07.09.22 г.
fallback