fallback

Трябва ли да се почива задължително през уикенда?

Икономисти и синдикати застъпиха противоположни позиции

10:24 | 08.07.15 г. 15

Икономисти и синдикати застъпиха противоположни позиции по въпроса трябва ли да се почива задължително през уикенда. Православната ни църква и КНСБ се обявиха против работата през почивните дни в края на седмицата и празниците. Според Българския патриарх Неофит и президента на синдиката Пламен Димитров, които се срещнаха преди дни, е наложително тази практика спешно да бъде ограничена, като се работи само в предприятията с непрекъснат цикъл на производство.

Не може да ни ограничават свободата да работим в неделя, смята Георги Ганев, икономист от Центъра за либерални стратегии. "Няма как едно общество да живее добре, ако основни свободи, включително свободата му да работи в неделя, се ограничава", заяви той по Нова телевизия.

По думите на Ганев това предложение няма никаква база в Конституцията, а вероятността то да бъде реализирано е изключително малка.

„Очевидно е, че тук става дума за случаи, в които няма обществена потребност и нужда да се работи. Тук не става дума за работата на системи, които задължително трябва да работят. Става дума за търговски магазини, шивачки, строителни работници. В Австрия работят ли магазините? А в Швейцария?", попита риторично Чавдар Христов от КНСБ.

"Не може да има различно третиране на трудещите се в един и същи тип бизнес. Казва се, че една семейна бакалница може да работи, а големите магазини – не", опонира Ганев. По думите му магазините в Австрия и Швейцария вече започват да се ориентират към работно време като това в България: "Те осъзнават, че са направили глупости и сега ги коригират". 

"Eстествено, че на празници не бива да се работи. За здравето на хората трябва да има един ритъм. Тук се чака да дойдат някакви празници, за да отидем и да беснеем някъде. В София имаше един денонощен магазин. Сега е пълно с такива. Как може да държиш някой да работи цяла нощ, а заплащането да е Господ знае какво", заяви епископ Тихон. 

„Подбудите на Патриарх Неофит са грижата за духовното здраве, за семейството, докато Пламен Димитров има предвид това, което се случва от 2001 година в страната ни – работодателят еднолично да решава как ще работят служителите му“, каза Мика Зайкова по БНТ. По думите й на практика се стига до положение, при което се работи по 12 часа на ден и 56 часа на седмица, което е максималният брой часове.

Финансистът Емил Хърсев отбеляза пред БНТ, че трябва да се безпокоим за производителността в рамките на стандартния 8-часов работен ден, защото данните сочат, че е налице спад в интензивността на труда.

“Кражбата на работно време, която е една от формите на сива икономика, е изключително типична за България и се измерва вече в десетки проценти”, каза финансистът и добави, че почивка трябва да има, но да се прецени колко дълга да е тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:47 | 14.09.22 г.
fallback