Ще дойде време и за приватизацията на болници, каза здравният министър Петър Москов в ефира на bTV, като обясни, че вчера е поел ангажимент пред премиера да изтегли този текст от Закона за лечебните заведения, но не защото не е убеден, че това е правилният път, а защото няма обществено и политическо съгласие.
По думите му текстът ще бъде оттеглен заради липсата на подкрепа и в името на по-важните промени, свързани с болниците. Важните неща в закона са приемането на здравната карта и последващата акредитация на лечебните заведения, уточни министърът.
"На отпадането на 67-те болници от забранителния списък за приватизация ще му дойде времето", коментира той и обясни, че на това трябва да се гледа не като на задължение, а като на възможност.
Той даде пример с общинските болници, за които и в момента приватизацията е разрешена. Тя се случила обаче само с болницата в Панагюрище, която е с частен собственик, който е инвестирал 52 млн. лв. и ще я превърне в модерна болница. Тази сума е равна на сбора на средствата за капиталови разходи в бюджетите на три министерства.
"Ако трябва ние да ги инвестираме тези пари, значи това да стане за сметка на други социални разходи", обясни той.
Когато се появи стратегически инвеститор, къде е проблемът, попита Москов. Но повтори, че няма общо съгласие и затова оттегля текстът.
Относно уволненията на болнични директори министърът отговори, че е отстранил проф. Димитър Димитров като директор на болница "Света Анна“, защото въпреки решение на Управителния съвет на болницата той е оставил близо 7 млн. лв. във фалиралата КТБ. Здравният министър обяви, че ще подаде сигнал в прокуратурата срещу проф. Димитров.
За освобождаването на директора на болница „Св. Иван Рилски” д-р Дечо Дечев Москов обясни, че е бил отстранен заради обществени поръчки. Москов даде пример с новото ръководство на лечебното заведение, което спряло поръчка за апаратура за 700 хил. лв. и е осигурило същата апаратура като дарение, поръчало е и храна за болните за 200 хил. лв. по-малко.
Назначенията на директори на болници оттук нататък няма да бъдат политически, каквито са били досега, категоричен бе Москов. „Оттук нататък подобни изстъпления няма да има и държавата ще се върне на мястото си“, закани се Петър Москов.
Той отново повтори, че целта на реформата е здравеопазването да се хуманизира. „Сега всички доплащат – и бедни, и богати, а в бъдеще лечението на социално значимите заболявания ще е 100% безплатно“, повтори здравният министър.