Ускоряването на производителността в България е единственият възможен път и ключовият фактор за преодоляване на негативните икономически последици от демографската криза и пътят за постигане на повече заетост и по-високи доходи. Това е основният извод от последния доклад на Световната банка (СБ) за производителността на труда в България от май 2015 г.
Ръстът на производителността е важен, защото е източник на устойчив и дългосрочен икономически растеж, отчита докладът и отбелязва, че заради ограничения прилив на капитали е очевидно, че ръстът трябва да дойде от производителността на труда. От Световната банка отбелязват, че за периода 2010-2013 г. ръстът на производителността у нас е 3%, но това не е достатъчно, за да се доближим до стандартите в Европа.
Според главния икономист на банката за Европа и Централна Азия Дорте Домланд България трябва да ускори производителността на труда, за да може следващото поколение да има доходи като в Европейския съюз.
Като негативна тенденция, която влияе и ще продължава да влияе на производителността у нас, от СБ посочиха лошите прогнози относно демографията ни.
Световната банка отчита, че забавянето на ръста на производителността е световна тенденция и е пряко обвързана със заетостта и доходите. Оттам предупреждават, че ако не направим нужното за повишаване на производителността, няма как да се увеличат заетостта и доходите. Ниската производителност значи загуба на работни места и ниско заплащане, отчита докладът.
От банката напомнят, че при повишаване на заплатите по-малко българи биха напускали страната, тоест производителността е важна за смекчаване на негативните икономически последици от демографските ни показатели.
СБ откроява и друга тенденция в доклада си – ръстът на производителността, който сме генерирали през последните няколко години, е допринесъл малко за ръста на БВП. Причините според доклада са, че имаме „неефективни елементи в икономиката“. За периода 200-2008 година сме имали по-малко преразпределение на ресурси и липса на промени в структурата на работната ръка, фирмите от промишлеността и услугите страдат от неефективно разпределение на ресурсите, отбелязват от СБ. Банката отчита, че у нас фирми с по-ниска производителност са наемали повече работници, а би следвало да е обратното. Ако средствата се разпределят правилно, ще се постигне и повишение на производителността, коментираха от СБ.
В доклада се посочва, че от 2010 година насам регистрираме по-стабилен ръст на производителността, особено при новите фирми, разкрити в последните години. Положително е и че страната ни вече изнася високотехнологични стоки, което влияе благоприятно на структурата на износа ни. Но въпреки това според СБ в страната има „спирачки“, които не дават възможност да разгърнем потенциала си.
От СБ ни съветват да повишим производителността си чрез акцент върху образованието и квалификацията на човешките ресурси, чрез интегриране в световната икономическа мрежа и подобряване на управлението и управленските решения относно бизнес средата.
От банката отчитат още, че придобитите знания и умения у нас не са на желаното ниво. Те препоръчват също да се насърчава и образованието през целия живот.
Малка част от инвестициите са се влели в производството, докладва СБ и допълва, че трябва да се работи в тази посока.
Иновативните фирми у нас все още са с много нисък дял и този фактор също трябва да се подобри. Подобна препоръка важи и за качеството на съдебната система.
От СБ препоръчват прилагането на комбинация от всички реформи в един пакет, за да очакваме ползи в най-висока степен.
Все пак от СБ са оптимисти за ръста на производителността на труда у нас, защото все още имаме да напредваме в сферата на високите технологии, което е сериозен източник на ръст в производителността. От банката виждат възможности и за повишаването на доходите. Оттам обобщават, че след като в цял свят икономическите показатели спадат, производителността е единственото, което може да ни тласне към растеж.
Според главния икономист на Българска банка за развитие Любомир Димитров това е твърде амбициозна задача, но той също застъпи тезата, че по-високата производителност е ключов фактор за икономически растеж.