ЧЕЗ България е свалила технологичните разходи с 5,5 процентни пункта за 10 години, съобщиха от компанията. По този начин компанията е спестила 200 млн. лева. Към края на 2014 година технологичните разходи на ЧЕЗ България са 11,59%.
От компанията се позовават на анализ на Техническия университет, според който средното ниво на технологичните разходи на електроразпределителните разходи в България е 11,75 на сто.
От години електроразпределителните дружества спорят с енергийния регулатор относно определянето на технологичните разходи.
Комисията за енергийно и водно регулиране се позовава на доклад, който обаче не е публичен, и признава по-ниски нива на технологичните разходи, тоест количеството електроенергия, което се губи по мрежата при транспортиране и при преминаването през трафопостовете.
КЕВР признава 8% технологични разходи за ЧЕЗ България и за EVN България, като за второто дружество, според техните разчети, реалните технологични разходи са към 10,6%. За Енерго Про признатите технологични разходи са 9%. Дружеството съобщава за реални разходи от почти 14%. Те са по-високи спрямо другите две компании заради по-ниската концентрация на мрежата – регионът, който обслужва, е по-рядко населен.
От ЧЕЗ България посочват още, че продължават да работят за намаляването на технологичните разходи, а това реално става чрез обновяване на мрежата. За 10 години компанията е инвестирала за тази цел към 862 млн. лева. Извършен е ремонт на 14 хил. трафопоста и са изградени повече от 2 хил. нови.
Общо от 2005 година насам ЧЕЗ са инвестирали 2,4 млрд. лева в България.