Страховете от зараза от Grexit (излизане на Гърция от еврозоната – бел. ред.) са фокусирани върху валутния съюз, но подобно неблагоприятно развитие може също така да застраши бившите комунистически държави, граничещи със средиземноморската страна.
Изразявайки опасения за бъдещето на Гърция в еврозоната, експертите от Capital Economics посочиха по-рано през седмицата, че т.нар. гранични пазари (държави, които са твърде малки от икономическа гледна точка, за да бъдат част от традиционните развиващи се пазари), граничещи със страната на север са изложени на риск, пише CNBC.
"Нарастващата заплаха от излизане на Гърция от еврозоната хвърля сянка върху перспективите за европейските гранични пазари", заявяват анализаторите Джон Ашбърн, Гарет Ледър и Джейсън Тувей в доклада на Capital Economics.
България и Сърбия, която няма обща граница с Гърция, бяха обявени за най-уязвимите гранични пазари при реализиране на Grexit, особено ако това доведе до финансов стрес в цялата еврозона. Непосредствено след двете страни се нарежда Румъния.
Месеците на преговори между Гърция и нейните кредитори не успяха да доведат до споразумение за реформи срещу финансова подкрепа, което стана и причината Grexit да е разглеждан от пазарите като все по-вероятна възможност.
"Вярно е, че реакцията на финансовите пазари досега е приглушена. Проблемите в Гърция представляват малка заплаха за други места по света. Дори и така обаче, страховете са налични", казват авторите на доклада.
Гърция се присъедини към Европейския съюз (ЕС) през 1981 г., малко преди Португалия и Испания, и е една от основателите на еврозоната. Въпреки че средиземноморската страна не е част от "ядрото" на ЕС в Западна Европа, ключовото ѝ местоположение я прави важен субект за Стария континент в геополитически план.
По-рано този месец Capital Economics предупреди, че Източна Европа е уязвима, ако проблемите в Гърция доведат до финансов стрес, и следователно по-слаб растеж в останалата част от еврозоната. Анализаторите подчертаха, че износът на източноевропейските страни към валутния блок е равностоен на между 15% и 50% от брутния им вътрешен продукт.
"Като се има предвид дълбочината на тези търговски връзки, не е изненадващо, че динамиката на износа от Източна Европа е в унисон с растежа в еврозоната", заявява независимата изследователска фирма в своята доклад "Развиваща се Европа".
Освен това банкови клонове в Македония, Румъния и България запазват преките финансови връзки с Гърция, както и останалата част от еврозоната.
Гръцките банки съставляват около 20 на сто от македонския банков сектор според данни на Standard Bank. Един от най-големите кредитори в страната – "Стопанска банка", е собственост на гръцката финансова група NBG.
"Вероятността за сценарий, при който Гърция излиза от еврозоната, ще голяма и ще засегне цяла Източна Европа", изтъкват още от Capital Economics.