Политическата нестабилност и кризата с КТБ през миналата година са увеличили дела на сивата икономика. Това отчетоха от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) на форум, на който представиха за поредна година индекса „Икономика на светло“.
Според композитния индекс (обобщен показател за икономическите отношения) от 2010 г. до 2013 г. делът на икономиката на светло расте от 64,7% до 69,19%. През 2014 г. обаче тенденцията се обръща и има лек спад, като според предварителните данни индексът е 68,28%.
Други фактори за този спад според АИКБ са липсата на мерки за подобряване на бизнес средата в страната, липсата на реформи в секторите енергетика, здравеопазване, МВР и образование, административното повишаване на минималната заплата и минималните осигурителни доходи, замразяването на оперативните програми „Околна среда“ и „Регионално развитие“.
Има и външни фактори за спада на индекса - кризата в Гърция, войната в Украйна, санкциите на Европейския съюз срещу Русия и контрасанкциите на Русия, войната в Сирия и бежанския натиск, както и продължаващата икономическа криза в ЕС и България.
„Според нашите изчисления сивият сектор намаля от 35% през 2010 г. до 32%“, каза председателят на АИКБ Васил Велев.
Според асоциацията България трябва да си постави като цел до 2020 г. делът на сивата икономика да намалее със 7 процентни пункта.
Премиерът Бойко Борисов, който участва във форума, заяви, че целта трябва да е много по-амбициозна и сивата икономика трябва да намалее с една трета до една втора спрямо сегашното ниво.
В отговор на питане от страна на бизнеса Борисов заяви, че е възможно да бъде намален прагът, над който не може да се правят разплащания в брой.
„Корупцията и контрабандата са едно и също нещо, това са най-лесните пари, 100% черни, като задължително се „смазва“ системата от полицаи, данъчни и всички други структури“, коментира премиерът. Той посочи, че при обществените поръчки основно търговете са с евросредства и там контролът е по-голям, включително от страна на ЕК и ОЛАФ.
Той допълни, че екипи със специалисти от различни служби се занимават с контрабандата на горива, захар, месо и др. стоки. Освен това са свързани онлайн системите на различни служби.
По повод данни, изнесени от финансовия министър Владислав Горанов, че приходните агенции за вкарали в бюджета над 1 млрд. лв. повече за първите 6 месеца, той каза, че точно толкова пари миналата година „са отишли в контрабандата“.
Борисов даде примери за борба със сивия сектор като посочи проверки на мобилни групи, установили нелегално производство на цигари, открити нарушения при продажбите на алкохол в търговски вериги, а резултатът бил ръст на приходите от акцизи.
„Политическата ни воля е толкова силна, че всеки след нас ще трябва да се съобрази с това, което сме направили. Амбицията е борбата с корупцията и контрабандата да се изведе на държавно ниво“, каза министър-председателят.
Премиерът каза още, че е забранил на службите да са шумни, а вместо това резултатите трябва да се отчитат на сайта на финансовото министерство.
*Новината е актуализирана в 14.59 ч.