fallback

Преференциалните цени не стимулирали развитието на ВЕИ сектора

От сектора се оплакаха, че регулаторът не взема предвид инвестиционните и експлоатационните разходи на централите

11:38 | 12.06.15 г. 6

Преференциалните цени, определяни от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), не стимулират развитието на сектора. Това коментираха от Българската соларна асоциация по време на общественото обсъждане на доклада за цените на енергията, произведена от възобновяеми източници.

Малинка Николова от Асоциацията посочи, че през миналата година, когато преференциалните цени за изкупуването на енергията са били с 10% по-високи от предлаганите сега, са били изградени 170 киловата мощности. Това е консумацията на един етаж от обществена сграда, посочи Николова.

Тя припомни, че преференции се определят за сектори, които държавата иска да стимулира, а реално това не е факт.

Според изчисленията на Асоциацията стимулиращи цени биха били около 340 лева за мегаватчас за соларни централи до 5 киловата и около 260 лева за мегаватчас за централи до 30 киловата. Предложението на регулатора обаче е с по около 100 лева по-ниско.

Председателят на КЕВР Иван Иванов беше категоричен, че спрямо пазарните цени определените от регулатора цени за ВЕИ централите са три пъти по-високи и по този показател цените са преференциални.

От сектора се оплакаха още, че регулаторът не взема предвид инвестиционните и експлоатационните разходи на централите, произвеждащи електроенергия от възобновяеми източници.

Аглика Павлова от „Балканика Енерджи“ посочи, че няма намаление на инвестиционните разходи по отношение на централите на биомаса (с използването на 50% оборски тор) с мощност до 1,5 киловата. Според нея дори напротив - цените за оборудването растат. Тя посочи, че удовлетворителна цена за сектора би била с 3-4% по-висока от миналогодишната. През 2014 г. ток от тези централи се изкупуваше при цена 447 лева за мегаватчас.

Даниела Стоичкова от Българската асоциация за устойчива енергетика посочи, че разходите за изграждането на нови централи, използващи биогаз, не са изчислени правилно. КЕВР предлага признаване на инвестиционни разходи в размер на 7 хил. лева за киловатчас, а европейската практика показва, че инвестицията е 7 хил. долара за киловатчас.

Представителите на животновъдите в България поискаха стимули за централите на биомаса, използващи оборски тор, защото благодарение на оползотворяването на тора се избягват глобите, произтичащи от европейското законодателство. Димитър Зоров от Националния говедовъден съюз припомни, че от ноември до март има забрана за оползотворяване на тора на полето заради високите подпочвени води в този период. От тази гледна точка тези централи са много важни за сектора.

Зоров посочи още, че има ресурс за централи, произвеждащи енергия от оборски тор, между 15 и 20 мегавата. Той се обоснова на базата на броя животни в страната. "В България има не повече от 200 хил. млечни крави", допълни още Зоров.

Крайно решение за цените от ВЕИ ще бъди взето на закрито заседание на регулатора на 30 юни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:13 | 14.09.22 г.
fallback