Заради предложени законови промени, които предвиждат ограничения на броя кошери в рамките на населените места, пчеларски сдружения от цялата страна се събраха пред парламента в знак на протест, съобщи БНР.
Измененията вече са оттеглени, но притесненията на пчеларите остават. Плакати с надпис "Да спасим пчелите от законодателите" бяха сред най-често срещаните на протеста.
Протестиращи заявиха, че сега проектът може да е оттеглен, но има риск след два-три месеца отново да бъде предложен. Ако кошерите се изнесат извън населените места, веднага започват кражбите, позовават се на своя опит пчеларите. Производителите на мед призоваха управляващите да не им пречат.
Проектът за промени в Закона за пчеларството е внесен в парламента на 29 май от председателя на агрокомисията Румен Христов. На 4 юни е оттеглен от вносителя. Там се предлага в урегулираните поземлени имоти да се настаняват до 10 пчелни семейства, а повече кошери ще се допускат след писмено съгласие от собствениците на съседни имоти.
Днес пчеларските организации са поканени на среща с депутатите от земеделската комисия. Фонд „Земеделие“ пък съобщи, че започва прием на документи за помощ de minimis в подкрепа на пчеларите заради нестабилните климатични условия през 2014 г. и началото на 2015 г.
Междувременно от „Грийнпийс“ - България изпратиха позиция срещу употребата на синтетични пестициди. Организацията изтъква, че през последните години има спад в пчелните популации в световен и регионален мащаб, а пестицидите са един от основните фактори за това. Без пчелите и други насекоми намаление в добива ще претърпят до 75% от селскостопанските ни култури, казват природозащитниците.
Те припомнят, че през 2013 г. ЕС прие мораториум за три пестицида към клас химикали, познати като неоникотиноиди. Организацията обаче настоява и останалите пестициди, вредни за пчелите, да бъдат отстранени от пазара.