Най-голямо предизвикателство за пазара на труда са младите, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това каза Стефка Лиманска от Министерството на труда и социалната политика на кръглата маса за справяне с проблемите на младежката безработица, предаде Агенция „Фокус”.
Преди месец национално изследване показа, че 22% от младите хора у нас не работят, не учат и не се квалифицират, което нарежда България на първо място сред страните членки на Европейския съюз (ЕС) по този показател.
Загубите за икономиката ни от т. нар. група NEETs (neither in employment nor in any education or training - бел. ред.) са за близо 2 млрд. лв. годишно, а щетите откъм човешки потенциал са още по-големи, според изследването.
По думите на Лиманска това, което се прави за ограничаване на безработицата сред младите хора, не достига до тях, защото „нямаме подходящите канали“.
Според проучването младите хора със завършено средно образованиене учат и не работят, са 48 на сто от всички в групата, а тези, които започват да учат във висши училища, но поради някаква причина прекъсват образованието си, са 0,4 на сто.
От групата 5 на сто са тези, които са със завършено висше образование. Те остават извън пазара на труда, защото не успяват да намерят подходяща за квалификацията си работа или не са доволни от заплащането, показват резултатите от националното изследване.
„Други са проблемите на необразованите млади хора, които ние се опитваме да върнем в образователната система и да им дадем нов шанс. Да повишим мотивацията им“, допълни експертът.
„Не е логично България да е в първите места на младежи, които нито учат, нито работят”, на мнение е зам.-министърът на спорта Калин Каменов. Той заяви, че всички институции заедно трябва да предприемат мерки, но не на приказки, а на терен.
"Активно работим по Закона за училищно и предучилищно образование, в който се надявам, че ще се намерят решенията за проблемите", допълни заместник-министърът на образованието и науката Ваня Кастрева.