Ситуацията в енергетиката напомня много на случилото се през 2014 година и може да се очаква увеличение на цената на електроенергията на два пъти през тази година, коментира пред Investor.bg икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Калоян Стайков.
От 1 юли ще влязат в сила цените на електроенергията за регулаторния период 2015 - 2016 година. Предложението на регулатора е за увеличението им със средно около 2% и прогнозата на експрета е, че до есента може да има и второ увеличение.
Неговите очаквания се основават на фактите, че през лятото на миналата година цената на електроенергията беше леко увеличена (с малко над 1%), в ценовото предложение беше предвидено намаляване на цената по договорите с „американските“ централи, макар и то да не беше договорено, наближаваха избори през есента и в крайна сметка токът поскъпна с почти 10% броени дни преди вота.
Днес ситуацията е подобна – енергийният регулатор предлага увеличение със средно малко под 2%, в ценовото предложение е вписана намалена цена за разполагаемост за AES Гълъбово и КонтурГлобал, която обаче все още не е влязла в сила и договорите не са изменени. А през октомври ще се проведат и местните избори.
Стайков беше категоричен, че и новият състав на Комисията работи по старите методи – търси откъде да бъдат намалени разходи и увеличени приходи, което ще позволи временно балансиране на системата, но няма яснота за следващите години.
„Не е важно с колко расте цената, проблемът е, че няма яснота какво ще се случи през следващите години“, категоричен е икономистът и допълва, че именно това носи напрежение в сектора.
Компаниите нямат яснота от една страна какво ще се случва с дефицита в системата, защото дори и КЕВР да успее да реши проблема с текущия дефицит в Националната електрическа компания (НЕК), остават натрупани стари задължения. От друга страна все още не е ясно как ще бъде либерализиран енергийният пазар от началото на 2016 година.
Стайков посочи, че нито са приети нужните правила, не е правена информационна кампания за потребителите, нито тестове, което ще направи много трудно отварянето на пазара само за броени месеци.
С решението си КЕВР продължава и кръстосаното субсидиране в системата, коментира още икономистът. Става въпрос не само за покриване на по-ниската цена за битовите потребители от бизнеса, а и за покриване на разходи, направени на регулирания пазар, с приходите от свободния пазар.
Ако разликата се намали малко и на бизнеса ще му олекне, на потребителите няма да им натежи толкова, а и няма да бъде нарушавано законодателството, забраняващо кроссубсидирането, посочи още Стайков.
Икономистът коментира още, че икономиката расте прекалено бавно, за да се товари бизнесът с повишаване на цената на електроенергията. Това ще стане с увеличаването на таксата „Задължение към обществото“ от 18,93 лева до 40,21 лева.
Припомняме, че приетият през пролетта Закон за енергетиката предвижда изготвянето на наредба, според която големите индустриални потребители ще имат защита срещу по-скъпия ток. Тя обаче все още не е разработена, а трябва да получи одобрение от Брюксел, което ще отнеме известно време.
Председателят на КЕВР Иван Иванов посочи преди няколко дни, че предложението на регулатора цели покриване на текущия дефицит на НЕК още до края на годината. Според Стайков е трудно да се направи прогноза в тази насока предвид факта, че компанията е на печалба от 25 млн. лева през първото тримесечие. Но дори и енергийното дружество действително да успее да преодолее текущия недостиг, то остава още сериозни натрупани досега дефицити.