Китай има готовност да разшири инвестициите си в технологични производства, включително да се включи в технологични паркове у нас. Това е заявил китайският заместник-министър на икономиката Уан Бин Нан на среща с изпълнителния директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ) Стамен Янев по време на Форум за сътрудничество и развитие между Китай и страните от Централна и Източна Европа, който се провежда в китайския град Нинбо.
Уан Бин Нан е изразил надежда за разширяване на сътрудничеството между фирми в областта на химическата промишленост, инфраструктурата, енергетиката, машиностроенето и автомобилостроенето, както и в селското стопанство, където има интерес към традиционни продукти като вино, кисело мляко и етерични масла, съобщават от пресцентъра на БАИ. Посочено е желанието за разширяване на сътрудничеството между Китай и ЕС, в което България може да има ключова роля.
По отношение на инвестициите Уан Бин Нан е казал, че китайското правителство ще окаже подкрепа в областите от взаимен интерес.
Китайският заместник-министър на икономиката е подчертал традиционно доброто сътрудничество в областта на автомобилната индустрия, енергетиката, машиностроенето, телекомуникациите и други сфери и е заявил желание за увеличаване на търговския стокообмен и инвестициите между двете страни. Той е уверил, че България има място в стратегическия план “Нов път на коприната”, който дава шанс за широко сътрудничество и е изразил надежда България да заеме ключово място в него и да се възползва от възможностите, които той дава.
На срещата са представени предимствата на България като инвестиционна дестинация - най-ниските данъчни ставки в ЕС, квалифицирана работна ръка и възможността за безпрепятствен и безмитен достъп до пазара на ЕС.
В рамките на Форума ще бъде открита изложба на стоки от страните от Централна и Източна Европа, както и постоянен шоурум за български консумативни стоки в изложбения и търговски център на Нинбо. На постоянния павилион в центъра за вносни стоки в китайския град Нинбо представяме български продукти от роза, червени вина, кисело мляко и други традиционни продукти, допълват от Министерството на икономиката.
Българският павилион беше открит днес от заместник-министъра на икономиката Любен Петров, който е начело на българска правителствена и бизнес делегация в рамките на Форума.
В рамките на павилиона потенциални партньори могат да видят и дегустират стоките, които след това се поръчват по електронен път. В павилиона се представят стоки на 30 български фирми.
По-рано днес зам.-министър Петров даде старт и на българския щанд на търговско изложение на страните от Централна и Източна Европа, на който 17 малки и средни български фирми представят продукти за китайския пазар. На щанда се предлагат чай, вода и сок от българска роза, вино от уникалния български сорт Рубин, етерични масла и здравословни билкови екстракти, сокове, олио, тютюн, брашна и хлебни изделия и други селскостопански стоки.
Китайските домакини са представили основните идеи на лансирания през септември миналата година "Контактен механизъм" на Китайската агенция за инвестициите за промотиране на бизнес-контактите между компании и предприемачи от Китай и България. Това е станало по време на среща между Стамен Янев и ръководителя на агенцията за промотиране на инвестициите към министерството на търговията на Китай Лиу Дянсун.
Контактният механизъм е инвестиционна програма, която се осъществява съвместно между Китайската агенция за промотиране на инвестициите и агенцията за информация и чуждестранни инвестиции на Полша.
* Актуализирана към 13.50 ч.