„Лукойл“ изпрати още едно възражение във връзка с публикувания преди седмици анализ на Лабораторията за управление на рискове, ръководена от бившия премиер Иван Костов, сочещ възможно ощетяване на бюджета от действията на рафинерията в размер на 1 млрд. лева.
От компанията очакват публично извинение до края на юни. В противен случай „международният юридически екип на нефтената компания „Лукойл“ е в готовност да предприеме съответните възможни действия за защита на доброто име на компанията от публични клевети“.
Припомняме, че в доклада експертите от Лабораторията изразиха опасенията си, че рафинерията е посочвала завишени цени на вноса на суровина и така е ощетявала бюджета. Според оценките за девет години с натрупванията „Лукойл“ е завишавал производствените си разходи с 6,87 млрд. лева.
От компанията обаче са категорични, че заключенията на Лабораторията не са правилни и разходите с натрупване за последните 9 години са с над 1 млрд. лева по-малко от евентуалните разходи за петрол по средногодишни борсови цени. „Лукойл“ припомнят още, че всяка отделна доставка на суров петрол се заплаща на конкретна цена по конкретен валутен курс за съответния ден, а не според средногодишните им стойности.
Преди седмица от „Лукойл“ заявиха, че не са подавали завишени цени, а анализаторите неправилно са съпоставили вноса за рафинерията с котировките за сорта Brent. „Лукойл Нефтохим“ работи само с руския сорт Urals.
В своята методология от Лабораторията за управление на рискове обаче е записано, че са използвали данни на Централното митническо управление в своя анализ и съпоставката е направена от митническата служба.
Днес от петролната компания посочват, че в своя доклад от Лабораторията са използвали и данните на Агенция „Митници“ относно количествата внесен в страната суров петрол, изчислен в тонове. Анализаторите неправилно са отнесли количествата само към тяхната рафинерия, тъй като в страната работят още три рафинерии.
Освен това компанията посочва, че в доклада неправилно са преизчислени количествата – от тон в барел. „Лукойл“ посочва, че един барел е равен на приблизително 159 литра. Прието е, че тон петрол от сорта Brent съдържа около 7,57 барела, а от сорта Urals – около 7,33 барела.
„Според плътността си сортът Urals варира между 7,2 и 7,35 барела, като най-често прилаганата стойност е 7,26“, се казва още в разпространеното до медиите становище на „Лукойл“.