Заради софтуера на общинските земеделски служби хиляди фермери са затруднени да кандидатстват за директни плащания. Това коментира пред „Фокус“ земеделският производител Даниел Замфиров.
Той разясни, че проблемът възниква тази година и засяга случаите, в които земеделците са сключили споразумение помежду си за ползването на нивите в рамките на едно землище, но след това наемат земя. Досега по думите му не е имало проблем да се наемат ниви след споразумението.
Сега обаче новият софтуер отчита сключените споразумения. „Ти си наел тази земя след споразумението, но в базата данни като титуляр е другата фирма, която също е участвала. По този начин ни ограничават и програмата казва, че нямаш правно основание, а реално имаме договор“, допълва Замфиров.
Според него е нормално, ако след споразумението дадена фирма не успява да си обработи земята, да я отдаде на някой колега от конкуренцията в землището, за да може нивата да се работи през текущата стопанска година, за да не остане пустееща.
Даниел Замфиров отчита, че промяната е въведена, за да се предотврати ползването на ниви без правно основание. „Този проблем не е само при мен. Той е масов в Плевенска и Великотърновска област“, допълва производителят и дава за пример фирма, която притежава 1,5 млн. дка земя, която не успява да обработи и я преотдава на местни арендатори и фирми.
Фермерът допълва, че има риск земеделците с този казус изобщо да не бъдат допуснати да кандидатстват по директните плащания. По думите му в Никопол земята, която не може да се очертава, е около 8 хил. дка, в Плевенско - към 90 хил. дка. Проблемът засяга и Великотърновска и в Ловешка област. Така в Северна България ще има доста стопани, които няма да получат субсидии.