fallback

Отново се заговори за "данък здраве"

Ако вноската стане данък, ще се подобри събираемостта и ще се увеличат средствата за здравеопазване, каза Емил Райнов

14:57 | 05.06.15 г. 2

Здравноосигурителната вноска да бъде приравнена на данък и да не остава като вноска, която е несъбираема. Това е едно от предложенията на експертна група, оповестено по време на дискусията "Каква да е новата политика в здравеопазването?", организирано от фондацията "Фридрих Еберт" и Института за социална интеграция.

Трябва да има законово разписани гаранции, че събираните пари от здравни вноски ще бъдат използвани само за здраве, каза д-р Емил Райнов, депутат от БСП-Лява България и заместник-председател на комисията по здравеопазване в НС, който представи предложенията на експертната група, съобщи БТА.

„Ако вноската стане данък, тогава ще се премахне разделението между осигурени и неосигурени, ще се подобри събираемостта и ще се увеличат средствата за здраве“, посочи той. По думите му така ще се освободи и голяма част от административния капацитет на Националната агенция за приходите, която сега събира осигуровките.

Идеята не се лансира за първи път. През 2012 година управителят на Националната здравноосигурителна каса Пламен Цеков предложи да се плаща „данък здраве“ вместо осигуровки. Той предложи неплатените осигурителни вноски за здраве да трупат лихви и данъчните служби да изискват издължаването им по законов ред.

Експертната група предложи още държавата да плаща пълния размер на здравноосигурителната вноска за групите граждани, осигурявани от нея – идея, която е защитавана и от Българския лекарски съюз.

За осигуряване на равен достъп на гражданите до медицинска помощ, за възстановяване на доверието между лекари и пациенти, стимулиране на медиците с добри условия на труд и с високо заплащане, настояват още от Института.

Райнов напомни, че личните разходи за здравеопазване в България достигат до 48 на сто, докато този процент в европейските страни е не повече от 20. Той отбеляза, че всяка година 4 на сто от населението в България обеднява заради допълнителни плащания за здраве.

По-рано днес пред Българско националното радио д-р Райнов каза, че се надява да се предложат разумни решения и разумни стъпки в здравеопазването. По думите му това, което в момента се предлага от министър Москов, „нито е разумно, нито решава проблемите“.

Според него трябва да стане ясно какъв е профилът на неосигурените у нас. Той посочи, че те са близо 1,5 милиона души, но сред тях има отчетливо се забелязва групата на хората, които работят и взимат добри заплати, но са демотивирани да плащат здравни вноски. Липсва цялостната визия за здравеопазването в следващите години. Това е водещото, категоричен бе д-р Райнов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:21 | 13.09.22 г.
fallback