Производителността на труда за първото тримесечие на годината се увеличава с по-бързи темпове в сравнение със същия период на миналата година, сочат предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).
През първото тримесечие на 2015 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на един зает се увеличава с 2,3%, докато през първото тримесечие на 2014 г. БВП на един зает се увеличава с 1,1% на годишна база.
Всеки зает към март тази година създава средно 12,81 лв. БВП за един отработен час, показва националната статистика. За същия период през миналата година всеки зает е създал средно 12 лв. за отработен час.
Брутната добавена стойност средно на един зает през първото тримесечие на 2015 г. реално се увеличава с 1,9% и също така с 1,9% за един отработен човекочас спрямо съответното тримесечие на предходната година.
За периода януари-март 2015 г. равнището на производителността на труда е най-високо в индустриалния сектор – 5 499,3 лв. брутна добавена стойност средно на един зает и 12,9 лв. за един отработен човекочас. В сектора на услугите всеки зает произвежда средно 4 202,1 лв. брутна добавена стойност, или за отработен човекочас се създават средно 9,9 лв. от текущия обем на показателя. Най-ниска е производителността на труда в аграрния сектор – 736,3 лв. БДС на един зает и 2,4 лв. за един отработен човекочас.
Предварителните данни за първото тримесечие на тази година показват, че заетите лица в икономиката са 3,327 милиона души, което е слаб ръст в сравнение със същия период на миналата година, когато са били 3,302 милиона души.
Общият брой отработени часове за периода януари - март 2015 година е близо 1,347 млрд., като се запазва тенденцията от миналата година за увеличение на относителния дял в индустриалния сектор.
* Производителността на труда е съставен икономически показател, който съпоставя постигнатия резултат (новосъздаден продукт) с вложения трудов фактор при осъществяването на определена икономическа активност на определена икономическа територия за определен период.